FROV JU RGB NEGATIVE

vodnansti jeseteriObratlovci se vyznačují tím, že mají povrch těla tvořený pouze ektodermem (vnějším zárodečným listem), zatímco vnitřní výstelka prvostřeva je tvořena endodermem (vnitřním zárodečným listem).

Tyto dvě struktury se střetávají v přední části trávicí trubice, faryngu, neboli jícnu. Tým Roberta Černého s Martinem Minaříkem jako hlavním autorem (PřF UK) přišli s nálezem, který přepisuje současné mínění vývojové a evoluční biologie. Bazální paprskoploutvé ryby jako jsou bichiři, kostlíni a jeseteři, často považované za živoucí fosilie, mají obličejovou část hlavy tvořenou z endodermálních buněk předústní části střeva, což je velmi archaický znak, který se s evolučního hlediska očekával pouze u prapředků obratlovců.
Naše fakulta rybářství a ochrany vod doplnila tuto studii právě o zástupce jeseterů a se dvěma spoluautorskými pozicemi (Martin Pšenička a David Gela) a dalšími dvěma kolegy zmíněnými v poděkování (Marek Rodina a Martin Kahanec) se tak zapsala do prestižního časopisu Nature.
Další informace viz tisková zpráva: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/aktuality/stara-tajemstvi-nove-hlavy-obratlovcu nebo článek na oficiálních webových stránkách Nature http://www.nature.com/nature/journal/v547/n7662/full/nature23008.html, případně ve veřejně přístupné verzi jen pro čtení http://rdcu.be/tXoa

Televizní rozhovor v ČT24 sledujte od 15:34 minuty:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/217411058290719

Reference: Minarik, M., Stundl, J., Fabian, P., Jandzik, D., Metscher, B.D., Psenicka, M., Gela, D., Osorio-Pérez, A., Arias-Rodriguez, L., Horácek, I., Cerny, R. Pre-oral gut contributes to facial structures in non-teleost fishes. Nature, 547: 209-212. doi:10.1038/nature23008 (IF=40.137)

-----------------------------------------------------------------------------------------

Popis obrázku:

SEM fotografie - žlutá barva označuje část hlavy jesetera vyvinutou z endodermu. Antero-ventrální pohled, 10 dní po vykulení; mb - vnitřní vousy; lb - vnější vousy; ao - ampulární orgány; rb -rostrum; llo - orgány postranní čáry; ll - spodní ret.

rybarskeknihy   youtube  face

© 2014 Fakulta rybářství a ochrany vod ve Vodňanech