Jak funguje ekosystém říční nivy nebo jak zjistit koncentraci vybraných léčiv v mozku pstruha? To a ještě mnohem více měli příležitost zjišťovat nadaní studenti vybraných středních škol během juniorské univerzity, která se na uskutečnila na Fakultě rybářství a ochrany vod JU v prvním zářijovém týdnu. Skupina jednadvaceti žáků ze střední ekologické školy z Plzně a z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích navštívila v pondělí 3. září rybářskou fakultu ve Vodňanech, kde bádala v pěti laboratořích a pracovala ve skupinách na experimentech. Cílem programu, který se uskutečnil v rámci projektu HR Award, bylo poskytnout nadaným studentům se zájmem o přírodní vědy zkušenost pracovat s vědci ve špičkově zařízených laboratořích na připravených experimentech.  Jednalo se o první ročník juniorské univerzity, jejímž cílem je podpořit nadané žáky z českých středních škol a posílit jejich zájem o oblast přírodních věd.