• Fakulta
  • Aktuálně

1. ročník zimního workshop studentské skupiny v rámci Evropské společnosti pro akvakulturu

Šest měsíců pilných příprav vyvrcholilo čtyřdenním workshopem s cílem propojit a budovat spolupráci mezi studenty a mladými vědci – to vše z iniciativy studentů FROV.

Ve dnech 15.-18. prosince 2022 proběhl úspěšně vůbec 1. ročník zimního workshopu v rámci Evropské společnosti pro akvakulturu (EAS) – studentské skupiny (EAS-SG), který se konal v Mezinárodním environmentálním vzdělávacím, poradenském a informačním středisku ochrany vod (MEVPIS) ve Vodňanech. Studenti zastupující různé evropské země se sešli, aby diskutovali budoucí strategie EAS-SG s jedním konkrétním cílem – propojit studenty napříč Evropou. Jihočeská univerzita, konkrétně Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV JU), hostila celkem 15 národních koordinátorů (NC) z 10 různých zemí.

První den workshopu byl věnován prezentaci FROV JU jako hostitelské instituce. Den započal úvodní přednáškou, kterou vedl proděkan pro zahraniční záležitosti FROV JU Vladimír Žlábek, který přestavil fungování a historii fakulty. Prezentace dále probíhaly na pracovištích, které jsou součástí fakulty: Experimentální rybochovné pracoviště a pokusnictví, Genetické rybářské centrum a Akvaponická hala v Českých Budějovicích. Díky tomu NC získali lepší představu fungování výzkumné infrastruktury FROV JU.

Den byl zakončen návštěvou vánočního trhu v Českých Budějovicích. Jako zvláštní bod programu byla naplánována ochutnávka piv z lokálního pivovaru O'Pilda, který odkazuje na tradici rybářství ve Vodňanech, s širokou nabídkou piv inspirovaných pro workshop tematicky – dle různých druhů ryb.

Následující den pokračoval program workshopu prezentací prezidenta EAS Marca Vandeputta (INRAE, Francie), která byla zaměřena na význam nadnárodních odborných společností. Následovala prezentací Jakuba Mořického jako zástupce Ministerstva zemědělství ČR.

Druhá část dne byla zahájena prezentací zástupkyně Evropské asociace mladých chemiků Livou Dzene, která přinesla cenné rady týkající se efektivní organizace asociací a vědeckých skupin a získávání finančních prostředků. Ana Visković, koordinátorka projektů EAS, poskytla vhled do administrativní struktury a představila fungování EAS.

Následnou diskusi zahájila Mariana Ferreira, zástupkyně studentů EAS-SG, která představila vhled do současného stavu studentské skupiny. Nakonec byly navrhnuty a domluveny některé zásadní změny ve struktuře skupiny EAS-SG. Workshop byl zakončen exkurzí po Praze.

Chtěli bychom velmi poděkovat Jihočeské univerzitě (RVO VaV) a společnosti Sparos LDA za přispění finanční podpory, bez které by tento workshop nemohl vzniknout. Rovněž děkujeme Aně Visković a EAS za krátká videa, která můžete zhlédnout zde a zde.

Organizační výbor:

Anıl Tellbüscher (NC pro Německo), Lenka Kajgrová (NC pro Českou republiku) and Tomáš Pěnka (NC pro Českou republiku)

eas3