Exkurze německých studentů do ČR

Během vzdělávací exkurze, jejímž cílem bylo představit devíti zájemcům z řad studentů různé aspekty sladkovodních ekosystémů a kulturní rozdíly v akademické práci mimo Německo, jsme minulý týden cestovali z Univerzity Duisburg-Essen (Německo) do Vodňan.

V pondělí byla studentům přednesena různá témata od místních odborníků, počínaje obecným úvodem do biologických invazí jako aktivního výzkumného pole, následovaným invazivními korýši a rybami, včetně významu trofických vztahů. Dále se studenti seznámili s chováním vodních živočichů a navštívili fakultní líheň s akvakulturou jeseterů. Nakonec jsme se zúčastnili monitoringu zaměřeného na elektrický rybolov v nedaleké řece Blanici, abychom si představili rozdíly mezi původními a nepůvodními druhy ryb.

V úterý se skupina vypravila do Třeboně, aby poznala proces místní akvakultury, počínaje návštěvou řady rybníků sloužících k chovu kaprů a konče zázemím pro jejich sádkování a expedici.

Ve středu jsme byli seznámeni s konceptem říčního kontinua. To je charakteristické výskytem organismů s vysokými nároky na životní prostředí ve výše položených úsecích toku. Naopak obecně tolerantní druhy obývají jeho nižších pasáže. Přestože tento výlet trval téměř celý den, studenti jej velmi ocenili.

Ve čtvrtek na studenty čekalo několik překvapení. Cestovali jsme na místní komerční farmu Pstruhařství Mlýny chovající a zpracovávající především pstruhy duhové a jesetery a také do líhně NP Šumava v Borových Ladách. Nakonec jsme se vydali na přírodního lokalitu raka říčního, jednu z posledních v dané oblasti, kde se stále vyskytuje ve vysokých počtech. Poté jsme si prohlédli Křesanovský potok, lokalitu, kde vysoce invazní raci signální raky říční vytlačují.

Celkově byl tento týden pro celou skupinu jedinečnou zkušeností, která tak těžila z prezentovaných poznatků i kulturní výměny.

Dr. Phillip J. Haubrock