Exkurze německých studentů do ČR

Skupina sedmi německých studentů z Univerzity Duisburg-Essen přijela v minulém týdnu na vzdělávací expedici do České republiky, konkrétně do Vodňan. Jejím cílem bylo seznámit studenty s různými aspekty souvisejícími se sladkovodními ekosystémy a akademickými odlišnostmi ve výzkumu mimo Německo.

Pondělní program začal sérií prezentací od místních odborníků. Přednášky zahrnovaly širokou paletu témat pojednávajích o obecném úvodu do oblasti biologických invazí jako dynamického výzkumného oboru. Došlo i na podrobné diskuse o invazních korýších a rybích druzích a jejich zásadní roli při utváření potravních vztahů ve sladkovodních ekosystémech. Studenti měli také možnost pozorovat chování vodních živočichů a navštívit fakultní zázemí určené pro chov jeseterů. Den vyvrcholil odlovem ryb v řece Blanici, který nabídl možnost vizuálního porovnání řady původních a nepůvodních druhů.

V úterý se skupina přesunula do rybniční oblasti třeboňska, kde získala vhled do místního způsobu chovu ryb. Cesta zahrnovala návštěvy rybníků věnovaných chovu kaprů a vyvrcholila návštěvou místních sádek. Zajímavou zkušeností byla i návštěva rašeliniště Červené blato. Děkujeme zaměstnancům ENKI o.p.s. za jejich odborný výklad a doprovod.

Středa přinesla řadu unikátních zážitků. Studenti navštívili rybí líheň Národního parku Šumava v Borových Ladách, po které následovala návštěva lokality s výskytem původního raka říčního. Tato lokalita je jedním z mála posledních míst v regionu, kde je možné nalézt tyto raky ve značném počtu. Následně studenti prozkoumali Křesanovský potok, kde mohli pozorovat vytlačování raků říčních invazivním rakem signálním. Navštívili jsme Pstruhařství Mlýny, místní komerční farmu specializující se na chov a zpracování pstruhů duhových a jeseterů. Den zakončila obsáhlá přednáška o biologii a managementu lososovitých ryb.

Čtvrteční program byl věnován konceptu říčního kontinua, který osvětluje měnící se podmínky prostředí toků od jejich prameniště po soutok, včetně dopadů na ekologii vyskytujících se organismů. Navzdory náročnému programu si studenti tuto zkušenost velmi cenili. Po   přednášce o hodnocení nepůvodních organismů (tzv. horizon scanning), studenti prezentovali své seminární práce.

Závěrem lze říci, že tato týdenní exkurze se pro tyto studenty ukázala jako mimořádně přínosná. Získali cenné poznatky o různých aspektech sladkovodních ekosystémů, na vlastní oči mohli sledovat výzvy způsobené invazivními druhy a seznámit se s různými způsoby akvakultury, či konceptem říčního kontinua. Pod vedením Dr. Phillipa J. Haubrocka a Doc. Antonína Kouby posloužila tato cesta jako důkaz důležitosti mezinárodního vzdělávání a předávání zkušeností.

Napsal: Dr. Phillip J. Haubrock

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1