CENAKVA v projektu PARC, Horizon Europe

Výzkumné centrum CENAKVA (FROV JU) se zapojilo do evropského projektu s názvem „Partnerství pro hodnocení rizik chemických látek (PARC)“. Jedná se o sedmileté partnerství v rámci Horizon Europe, rámcového programu EU na období 2021–2027 pro financování výzkumu a inovací. Tento velký projekt se snaží vyvinout hodnocení chemických rizik nové generace za účelem ochrany zdraví lidí a životního prostředí. V projektu je zahrnuto 200 partnerů ve 28 zemích a na úrovni EU, národní agentury a výzkumné organizace působící v oblasti životního prostředí nebo veřejného zdraví, Evropská chemická agentura (ECHA), Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Rozpočet celého projektu je 400 milionů eur. 50 % financuje Evropská unie a 50 % členské státy. Za naši fakultu se na projektu budou podílet pracovníci Laboratoře environmentální chemie a biochemie a Laboratoře vodní toxikologie a ichtyopatologie. Podrobnější informace o projektu je možno nalézt na webových stránkách projektu.