LIFE Living Rivers: praktický seminář Rybářský management a ochrana vod v ČR

Ve dnech 15.–17. října 2024 se na Fakultě rybářství a ochrany vod JU konal v rámci integrovaného projektu LIFE Living Rivers (101069837/LIFE21-IPE-SK-Living Rivers) praktický seminář „Rybářský management a ochrana vod v ČR“. Seminář se odehrával ve vzdělávacím středisku MEVPIS Vodňany a během něj měli účastníci možnost vyslechnout prezentace, sdílet osvědčené postupy a praktické ukázky dobré praxe.
První den semináře byl zaměřen na rybářský management pstruhových vod ČR. Po úvodním představení projektu Living Rivers, byla posluchačům představena problematika současného rybářského managementu na pstruhových revírech ČR, inovativní přístupy v jejich obhospodařování a poznatky z průzkumů rybích společenstev na Šumavě. Posluchači také byli seznámeni s benefity a limitami přesunu produkce rybích násad do kontrolovaných podmínek. Teoretické poznatky pak byly v druhé polovině dne doplněny praktickou ukázkou chovu reofilních ryb v kontrolovaných podmínkách v Experimentálním rybochovném pracovišti a pokusnictví FROV JU, ukázkou odlovu ryb elektrickým agregátem a návštěvou rybí líhně NP Šumava pro prezentaci dobré praxe při odchovu vybraných druhů reofilních druhů ryb.
Druhý den byl věnován ochraně jeseterovitých ryb z celoevropského hlediska a zprůchodňování vodních toků v ČR. Posluchači tak vyslechli přednášky o celoevropském akčním plánu pro jesetery, ochraně jeseterovitých ryb in situ a novinky z aktivit projektu Living Rivers zaměřených na ochranu jeseterovitých ryb ve slovenské části Dunaje. V druhé polovině dne byla posluchačům představena problematika současného zprůchodňování toků v ČR, dopad zprůchodňování bariér pro „nerybí“ obyvatele vod a nové metodiky pro bezkontaktní monitoring rybích přechodů.
Poslední den semináře se nesl v duchu terénních exkurzí a praktických ukázek. Účastníci semináře měli možnost se seznámit s příkladem dobré praxe při zprůchodňování hraničních toků na příkladu řeky Malše, kde také měli unikátní možnost nahlédnout do života kriticky ohroženého mlže – perlorodky říční. Účastníci také navštívili Genetické rybářské centrum FROV JU, kde si prohlédli chov různých druhů jeseterovitých ryb v kontrolovaných podmínkách.
Celý seminář se nesl ve velice přátelském duchu a byl doprovázen mnoha vášnivými diskusemi o aktuálních tématech praktické ochrany vodních toků Evropy.
Podrobnosti o projektu zde.
Za pořadatelský tým FROV JU, RNDr. Bořek Drozd, Ph.D.