Skip to main content

Maďarsko - za nepůvodními druhy organismů se studenty FROV JU

Již podruhé jsme se vypravili se studenty do Maďarska, do lokalit s překvapivou diverzitou nepůvodních vodních organismů, a to především k tamním termálním vodám, za účelem poznání zajímavých společenstev specifických habitatů. Exkurzi jsme zahájili návštěvou biologické stanice na břehu Neziderského jezera ve městečku Illmitz (Rakousko), kde nám Gilbert Hafner poutavě vyprávěl o historii Neziderského jezera a na krátké vycházce do okolí biologické stanice ukázal místní fenomén rákosin i slanisek hostících opět vysokou diverzitu mokřadních a vodních ptáků, ale i fauny bezobratlých.

Další dny jsme navštívili: jezero Hévíz – bohaté na nepůvodní druhy organismů a zároveň největší termální jezero v Evropě; termální nádrže v parku Városliget v centru Budapešti nebo termální přítok potoka Barát;  přírodní mokřady Kis-Balaton, vybudované za účelem zlepšení kvality přítokové vody do jezera Balaton a jezero Velence, které kromě specifických vlastností vody a plovoucích ostrovů rákosu vyniká obrovskou diverzitou vodního a mokřadního ptactva. Na lokalitách s nepůvodními druhy si studenti prakticky vyzkoušeli odchyt/odlov raků, ryb a makrozoobentosu a na vlastní oči viděli velmi bohaté společenstvo afrických a jihoamerických cichlid, syntopickou populaci raka pruhovaného (Faxonius limosus) a červeného (Procambarus clarkii), raka mramorovaného (P. virginalis) a akvaristy velmi oblíbené krevetky červené (Neocaridina davidi) a mnoho dalších nepůvodních druhů organismů, včetně mladých jedinců želvy mississippské (Graptemys pseudogeographica), ale i kriticky ohrožené želby bahenní (Emys orbicularis).

Netradičním zážitkem byla návštěva asijské tržnice, abychom byli u zdroje některých nepůvodních druhů. Společně s „již tradičním“ vypouštěním akvarijních druhů se totiž nově ve volnosti setkáváme i s organismy půdovně určených na konzum – především kraby. Abychom neodcházeli s prázdnou, zakoupili jsme k degustačním účelům severoamerické kraby modré dovážené z Řecka, kde jsou invazním druhem. Jejich výskyt byl v poslední době zaznamenán i v Dunaji v okolí Budapešti. Po dlouhém dni plném odlovů si studenti pochutnali na krabech a vařených racích.

Novinkou byla také návštěva Limnologické stanice na břehu jezera Balaton ve městě Tihány. Zde nám Péter Takács, Blanka Gál a Bálint Preiszner představili svou činnost a zavedli nás k unikátnímu systému nádrží pro mesokosmové experimenty na břehu jezera. V průběhu exkurze nás tradičně provázeli naši maďarští kolegové. Zvláštní dík patří především Andrásu Weiperthovi a Árpádu Ferinczovi.

Autor textu a fotografií: Martin Bláha

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1