Rybářství ve volných vodách

Tření pstruhů je v plném proudu, a tak mohlo 3. 11. 2021 proběhnout cvičení v rámci předmětu „Rybářství ve volných vodách“, které bylo zaměřeno na umělý výtěr pstruha obecného (Salmo trutta m. fario).

Jak už možná víte, nezažívá v poslední době pstruh zdaleka nejlepší časy. Příčin je mnoho: masožraví predátoři, znečištění vod, sucho atd. Kvůli tomu dochází k silné redukci původních populací pstruha, lipana a jiných druhů. Jednou z možností podpory původních populací je i vysazování adaptabilních násad. Pro jejich získání je nutno provést umělý výtěr generačních ryb. V rámci posledního praktického cvičení jsme provedli odchyt několika generačních ryb z řeky Blanice a následně provedli jejich umělý výtěr.

Na začátku cvičení nás prof. Randák seznámil s danou problematikou a následně jsme započali s přípravou výtěru ryb. Ryby jsme rozdělili dle pohlaví a část samic jsme umístili do koupele s anestetikem pro zklidnění ryb a usnadnění umělého výtěru. Po celou dobu jsme postupovali opatrně a na ryby sahali pouze vlhkýma rukama a hadry. Jeden ze studentů držel rybu za hlavu a ocasní ploutev, následně bylo nutné otřít okolí řitního otvoru a řitní ploutev. Dále se tahy palcem směrem od hlavy k řitnímu otvoru s mírným tlakem na břišní dutinu provedl výtěr, po kterém byly jikernačky krátce vykoupány v dezinfekčním roztoku manganistanu draselného a poté vypuštěny zpět do řeky, ze které jsme je získali. Vytřené jikry jsme přechovávali v nádobě zakryté vlhkým hadrem, aby na ně nepršelo či nesvítilo slunce. Jikry, získané od všech samic, jsme rozdělili do deseti malých misek a do každé z nich jsme následně přidali sperma ze dvou samců. Tímto způsobem jsme zvyšovali genetickou variabilitu budoucího potomstva.

Po výtěru jsme započali s aktivací gamet. Do každé misky jsme přidali vodu tak, aby její hladina byla těsně nad jikrami, a opatrně promíchali jikry plastovou stěrkou. Následně jsme misky s jikrami nechali 2-3 min. v klidu, aby proběhlo úplné oplození. Pak jsme všechny jikry opět umístili do jedné nádoby a několikrát promyli vodou. Poté jsme zjišťovali průměrnou velikost jiker. Změřili jsme délku přibližně 15 náhodně vybraných jiker umístěných vedle sebe a vypočítali průměrnou velikost jikry v milimetrech. Následně jsme zjistili objem námi vytřených jiker a podle Bayerovi tabulky i jejich přibližný počet v jednom litru. Vycházelo to přibližně na 10 000 ks/l. Během výuky všichni studenti prošli hlavní kroky metody a získali základní znalosti dané problematiky zaměřené na umělý výtěr pstruha obecného (Salmo trutta m. fario).

Za praktická cvičení děkujeme Tomáši Randákovi.

 

Napsal: Maksim Kononov

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1