• Fakulta
  • Aktuálně

Nová generace jeseterů malých pro Dunaj: už jsou (opět) doma

V rámci aktivit integrovaného projektu LIFE Living Rivers (101069837-LIFE21-IPE-SK-LIFE Living Rivers), jehož hlavním cílem je vylepšit život slovenských řek a jejich obyvatel, proběhlo 14. 6. 2023 vysazení celkem 20 000 juvenilů (mláďátek ve stáří 50 dní po opuštění jikry) ohroženého jesetera malého (Acipenser ruthenus) na 3 profilech slovenské části Dunaje – pod zdrží Čunovo, při soutoku Starého Dunaje a odpadového kanálu VD Gabčíkovo při obci Sáp a dále pak na Veľkolélském ostrově u Komárna. Zpět domů do Dunaje se tak dostali potomci geneticky čistých generačních ryb původem z Dunaje, které jsou dnes chovány Rybníkářstvím Pohořelice a které tvoří genetickou rezervu tohoto druhu v zajetí. Jeseter malý je totiž v současnosti jediným druhem, z původních pěti druhů jeseterů, který se stále ještě vyskytuje ve slovenské části Dunaje. Jeseter malý je zároveň vlajkovými druhem pro celé povodí Dunaje a je na něj soustředěna pozornost mnoha organizací v celé Evropě – např. Medzinárodní komise pro ochranu řeky Dunaj (ICPDR) či Danube Sturgeon Task Force.

Akce proběhla pod vedením týmu Laboratoře sladkovodních ekosystémů Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, za současné podpory ostatních partnerů projektu. Akce se setkala také s mimořádným ohlasem veřejnosti a médií, kdy si „své“ jesetery přišli na Veľkolélský ostrov vysadit i děti z místní základní školy a o celé akci mimo jiných informovaly televize RTVS či JOJ. Velký dík také patří rybářům na obou stranách česko-slovenských hranic – Rybníkářství Pohořelice a Slovenský rybářsky sväz – za jejich podporu, pomoc a sympatie k cílům projektu.

Odkaz na reportáž v hlavních televizních zpráv dne 14. 6. 2023 na RTSV.

Odkaz na reportáž v hlavních televizních zpráv dne 18.6.2023 na TV JOJ.

#LIFE_LivingRivers
#LivingRivers