Novoguinejské déja vu

Od expedice na Novou Guineu, jíž se za FROV JU účastnil Martin Bláha a která krom jiného vyústila v popis nového druhu jeskynního raka Cherax acherontis, vůbec prvního známého na jižní polokouli, uplynuly již více než čtyři roky. A rčení „štěstí přeje připraveným“ se opět potvrdilo, když byl ve vzorcích odebraných z jeskyně během expedice objeven neznámý druh švába. Díky Jiřímu Patokovi z ČZU, a spolupráci s filipínským a indonéským kolegou, spatřil světlo světa popis nového druhu troglobiontního a vysoce adaptovaného švába Nocticola baumi. Kromě popisu vlastního druhu a doplnění chybějícího článku v rozšíření rodu Nocticola mezi Asií a Austrálií, stojí za zmínku i symbolické pojmenování druhu po RNDr. Jiřím Baumovi, českém zoologovi, cestovateli, fotografovi, spisovateli a velkém mecenášovi Národního muzea, který se před vypuknutím druhé světové války cíleně vrátil z cest z Jižní Afriky, aby vstoupil do domácího protinacistického odboje. Bohužel byl v roce 1943 zatčen gestapem, prošel Terezínem a Osvětimí, aby nakonec skončil ve Varšavě, kde byl popraven či zemřel na otravu krve o rok později. Cestu na Novou Guineu plánoval, ale již ji nestihl zrealizovat. Proto byl nový druh pojmenován na jeho počest.

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3426038-cesti-vedci-objevili-neznamy-druh-svaba-dostal-jmeno-po-predchudci-zikmunda-a-hanzelky?fbclid=IwAR2_gvTmKMlsf2U6KHcFslKsAFALCiOzWYHSGd_ALZYgy_KghBkc4sP6tYw

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1