• Fakulta
  • Aktuálně

Nový systém provzdušňování chovných rybníků

Firma Kubíček VHS s.r.o. realizovala na Fakultě rybářství a ochrany vod JU, Genetickém rybářském centru ve Vodňanech nový systém provzdušňování 11 malých chovných rybníků.

Dvě soustrojí ROOTsových dmychadel KUBÍČEK typu 3D28C-080E a 3D19C-051E, jsou instalována na betonovou podestu na hrázi u rybníků. Rozvod vzduchu je proveden v nerezovém potrubí, které je opatřeno vývody s kohouty. Aeraci zajišťují jemnobublinné zátěžové elementy KUBÍČEK typu ATE65DG v provedení pro rybářské aplikace.

Výměnou způsobu provzdušňování, kdy nahrazujeme méně účinné plovoucí povrchové aerátory, za moderní systém kombinující ROOTsova dmychadla a jemnobublinnou aeraci, bylo dosaženo okamžité snížení energetické náročnosti provozu o více než 70%, při vyšším nasycení vody kyslíkem.