Projekt RAGO, aneb na rybníky trochu jinak

V pátek 15.7.2022 proběhla v Třeboni v prostorách ENKI, o.p.s. koordinační schůzka k řešení nového projektu s názvem „Přírodě blízké rybářské hospodaření jako nástroj pro ochranu cenných rybničních ekosystémů, č. 3211100004“. V rámci projektu RAGO podpořeného Norskými fondy a Státním fondem životného prostředí ČR, který vede ENKI, o.p.s. a jehož je FROV JU spoluřešitelem spolu s dalšími pěti partnery je snahou se podívat na rybníky jinou optikou než tradičním chovem kapra. V rámci projektu budou na vybraných 10 rybnících zkoušeny alternativní rybí obsádky bez produkce tržních ryb. Rybníky mají různou velikost a nacházejí se ve třech oblastech: CHKO Třeboňsko (Jihočeský kraj), CHKO Brdy (Středočeský kraj) a CHKO Slavkovský les (Západočeský kraj).

Do projektu jsou za FROV JU zapojeni čtyři pracovníci a na jeho řešení se aktivně podílejí i studenti, např. formou řešené bakalářské práce. V rámci projektu se pracovníci FROV JU zaměří na reprodukci a ranou ontogenezi vybraných druhů ryb (karas obecný, střevle potoční, hrouzek obecný, slunka obecná apod.) a hodnocení ekonomických modelů alternativních obsádek rybníků. Zapojí se rovněž do publikačních výstupů, prezentace výsledků a propagaci zjištěných informací. Projekt poběží do dubna 2024. V letošním roce se podařil umělý výtěr karase obecného, jehož 500 tis. kusů váčkového plůdku bylo vysazeno k dalšímu odchovu do čtyř různých rybníků dvou oblastí.

Napsal: Ing. Ján Regenda, Ph.D.