Rybáři vážili největší sladkovodní ryby

8. 3. 2023 proběhl po třech letech na Genetickém rybářském centru VÚRH FROV JU ve Vodňanech výlov a následné vážení generačních ryb vyzy velké (Huso huso).

Jeseterovití jsou velmi starobylou skupinou chrupavčitých ryb, které se za více než 200 milionů let své existence téměř nezměnily. Jejich hlavními a výraznými znaky jsou nestandardní tvar těla krytý chrupavčitými štítky, rypec a ústa na spodní straně hlavy. Volně žijící populace těchto majestátních ryb bohužel po celém světě již řadu desetiletí výrazně klesají. Proto je jednou z hlavních náplní práce zaměstnanců naší líhně (GRC VÚRH FROV JU) maximální snaha o uchování genetických zdrojů našich původních druhů chrupavčitých ryb a jejich ochrana.

Kolekce jeseterovitých ryb, která v současnosti čítá úctyhodných jedenáct druhů, je zcela unikátním a druhově nejpestřejším jeseteřím chovem ve střední Evropě.

Genetické rybářské centrum VÚRH FROV JU školí nejen tuzemské a zahraniční doktorandy, ale v rámci tohoto výlovu měli tuto fantastickou možnost i studenti 1. ročníku navazujícího magisterského oboru naší fakulty. Věříme, že i díky těmto činnostem rozvineme u našich studentů lásku k přírodě, ekologii a rybářství a v budoucnu se budeme moci těšit při pohledu na výsledky jejich práce postavené i na znalostech a praxi získané na naší fakultě.

Více fotografií naleznete na našem facebooku.