Soutěž GA ČR

V letošní soutěži Grantové agentury České republiky (GAČR) byl vybrán k financování za FROV JU i projekt s názvem „Charakterizace účinků látek s anti-progestagenní aktivitou vyskytujících se ve vodním prostředí na nižší obratlovce“. Na řešení projektu se budou v letech 2022-2024 podílet pracovníci Laboratoře vodní toxikologie a ichtyopatologie a Laboratoře environmentální chemie a biochemie pod vedením doc. Hany Kocour Kroupové.

V posledních desetiletích byly shromážděny důkazy o tom, že některé sloučeniny, které se dostávají do životního prostředí, mohou negativně ovlivňovat endokrinní systém (orgány produkující hor­mony) volně žijících živočichů i lidí. Tyto látky začaly být souhrnně označovány jako endokrinní disruptory. V důsledku výskytu některých endokrinních disruptorů s estrogenní aktivitou byl v minulosti zaznamenán například neobvykle častý výskytu intersexních (hermafroditních) jedinců ryb v řekách. Podpořený projekt se zaměřuje na látky s tzv. anti-progestagenní aktivitou, jejichž přítomnost je opakovaně zjišťována ve vodním prostředí nejen České republiky. Látky s anti-progestagenní aktivitou blokují progesteronový receptor a zabraňují tak působení přírodních gestagenů (např. progesteronu), což jsou ženské (samičí) hormony, které hrají klíčovou roli v reprodukci všech obratlovců. Existuje důvodné podezření, že by tyto látky mohly mít negativní vliv na vývoj a plodnost živočichů, kteří žijí v zasažených lokalitách. Při řešení projektu bude proto kladen důraz na monitorování účinku látek na různé parametry související s vývojem a funkční reprodukcí exponovaných ryb a obojživelníků. Informace získané v laboratorních podmínkách mohou pomoci předpovědět potenciální riziko těchto látek pro živočichy žijící ve znečištěném prostředí.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1