Ze života FROV JU

V Laboratoři sladkovodních ekosystémů probíhá řada studií zaměřených nejen na raky a ryby, ale i na výzkum ekologie makrozoobentosu (tj. organismů obývajících dno; např. larvy vodního hmyzu, drobní korýši a měkkýši, máloštětinatci apod.). Výzkum se zde provádí jednak formou vzorkování organismů v terénu, empirickým i analytickým zhodnocením environmentálních podmínek (např. složení substrátu ve vzorkované ploše dna, fyzikálně-chemických parametry vody, koncentrace cizorodých látek apod.), s následnou determinací organismů na základě jejich morfologie.
Takto vzniklé soubory dat pak lze pomocí statistických metod využívaných např. v "ekologii společenstev" analyzovat z hlediska vztahů mezi jednotlivými druhy (i z hledika vztahů mezi druhovými vlastnostmi) a gradienty prostředí (např. různě definovanými gradienty znečištění). Tento proces nám umožní zjistit, co se v reálných podmínkách s oživením vod děje. Dále provádíme behaviorální a toxikologické experimenty na vodních bezobratlých odchycených ve volné přírodě v kontrolovaných podmínkách laboratoře.

Autor: Ing. Marek Let

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1