Životní jubileum Ing. Josefa Pokorného, CSc.

Koncem dubna 2024 se dožívá devadesáti let významný český rybářský odborník, pan Ing. Josef Pokorný, CSc. Po absolvování Střední rybářské školy ve Vodňanech a Vysoké zemědělské školy v Brně – rybářské specializace, pracoval v několika závodech Státního rybářství a následně na ředitelství v Českých Budějovicích. Ve své odborné práci se zabýval řadů problémů v chovu ryb, mimo jiné kontrolou užitkovostí a technologií intenzivního chovu pstruha duhového i umělou reprodukcí a odchovem plůdku lína obecného. Tato problematika, včetně umělého výtěru lína s využitím hypofyzace, byla také tématem jeho disertační práce. Později zastával funkci vedoucího oddělení Genetiky a šlechtění ryb ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech. Pedagogickou stopu rovněž zanechal na Střední rybářské škole ve Vodňanech a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Je autorem a spoluautorem několika odborných knih a doposud využívaných rybářských učebnic. Blahopřejeme k životnímu jubileu!