Skip to main content

Výzkumný ústav rybářský
a hydrobiologický

Laboratoř environmentální chemie
a biochemie

Činnost laboratoře
Sledování výskytu cizorodých látek ve vodních ekosystémech a výzkum jejich vlivu na exponované organismy patří k hlavním činnostem laboratoře. Pozornost je zaměřena také na hodnocení vlivu vybraných zdrojů znečištění na vodní prostředí včetně působení na vodní organismy, dále hodnocení kontaminace ryb vyskytujících se ve volných vodách i v chovech. Pracoviště kooperuje v národních programech biomonitoringu koordinovaných ČHMÚ. V rámci hodnocení kontaminace vodního prostředí laboratoř dále spolupracuje s MZe, MŽP, institucemi a organizacemi zabývajícími se ochranou životního prostředí, policií, firmami zabývajícími se hodnocením ekologických rizik atd. V posledních letech se laboratoř specializuje na monitoring kontaminace vodního prostředí pomocí metod pasivního vzorkování. Realizuje laboratorní toxikologické studie zaměřené převážně na hodnocení vlivu vybraných chemických sloučenin (v současnosti především farmak a pesticidů) na modelové organismy. Vliv cizorodých látek vyskytujících se ve vodním prostředí na ryby zjišťuje především pomocí stanovení vybraných biochemických parametrů (tzv. biochemických markerů kontaminace) v tkáních. Laboratoř je vybavena nejmodernější instrumentací pro stopové analýzy. Jsou k dispozici systémy LC/LC-HRMS, LC/LC-MS/MS a GC-MS/MS umožňující vysoce citlivé analýzy environmentálních vzorků. Část chemických a biochemických analýz pracoviště provádí ve spolupráci se specializovanými laboratořemi nacházejícími se v jiných institutech u nás i v zahraničí (Umea University, Švédsko, SLU Uppsala, Švédsko, SVÚ Praha) a rozsah analýz zahrnuje nejen polutanty limitované státní legislativou, ale i dosud prakticky nesledované cizorodé sloučeniny představující dle nejnovějších vědeckých informací potenciální riziko pro exponované organismy. V současné době se soustředíme především na vývoj metod detekce a následné sledování koncentrací širokého spektra farmak, drog, UV filtrů, pesticidů a nových potenciálních průmyslových polutantů v environmentálních vzorcích. Realizujeme poloprovozní experimenty zaměřené na kalibraci pasivních vzorkovačů POCIS, na hodnocení účinnosti stávajících a nově vyvíjených čistírenských technologií při eliminaci širokého spektra většinou dosud nesledovaných biologicky účinných sloučenin a vyvíjíme biomonitorovací systémy využívající ryby jako bioindikátory pro kontinuální monitoring kvality vody. Laboratoř v rámci těchto aktivit spolupracuje se společnostmi zabývajícími se úpravou pitné vody a čištěním odpadních vod.

Management obhospodařování pstruhových vod
Pracovníci laboratoře se dále zabývají otázkami managementu obhospodařování pstruhových vod. Ve spolupráci s rybářskými svazy se podílejí na vývoji šetrných metod umělého chovu různých věkových kategorií pstruha obecného a lipana podhorního včetně generačních ryb. Cílem je zvýšení počtu generačních ryb a následně zvýšení množství kvalitních násad využitelných k posílení volně žijících populací pstruha obecného a lipana podhorního. Laboratoř realizovány terénní experimenty zaměřené na hodnocení adaptability různých kategorií násadových ryb v podmínkách volných vod. Hodnocením adaptability odchovaných násad v podmínkách volných vod a porovnáváním ekologických nároků vysazovaných a původních volně žijících jedinců získává velmi důležité informace využitelné v rámci managementu obhospodařování našich pstruhových vod. Experimentální činnost z velké části realizuje v podmínkách Pstruhařství Kaplice, s.r.o. a v účelovém revíru FROV JU Vodňany. Na základě zjištěných poznatků navrhuje a rybářské praxi doporučuje efektivnější způsoby managementu obhospodařování pstruhových revírů podporující stabilizaci a rozvoj populací pstruha obecného a lipana podhorního ve volných vodách.

Pracovníci laboratoře se dále podílejí na výuce studentů FROV JU studujících v bakalářském, magisterském i doktorském programu.

Komerční činnost
Laboratoř realizuje zakázky v následujících oblastech:

  • hodnocení kontaminace vybraných lokalit (toky, nádrže) a hodnocení vlivu kontaminace na ryby
  • stanovení širokého spektra biochemických ukazatelů v tkáních ryb
  • pasivní vzorkování
  • chemické analýzy environmentálních vzorků (Osvědčením o akreditaci č. 752/2013)
  • toxikologické studie zaměřené na zjišťování vlivu vybraných cizorodých látek na ryby realizované v laboratorních podmínkách
  • biomonitoring pro výzkumné účely i státní správu
  • odlovy ryb pomocí elektrických agregátů
  • hodnocení hygienické kvality rybího masa
  • management hospodaření na pstruhových vodách
  • poradenství v oblasti technologií chovu pstruha obecného a lipana podhorního
  • správa účelového rybářského revíru VÚRH JU Blanice vodňanská 4B – prodej povolenek
  • návrhy a servisní činnost v oblasti biomonitorovacích systémů využívajících ryby jako bioindikátor
  • konzultační a poradenská činnost v oblasti vodní toxikologie a rybářského hospodaření na volných vodách

Lidé a kontakty

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1