• Mezinárodní spolupráce
  • Zprávy ze zahraničních cest

Report o účasti Vladimíra Žlábka na reprezentaci Fakulty rybářství a ochrany vod a výzkumného centra CENAKVA v Kazachstánu a Uzbekistánu

Vladimír Žlábek, reprezentující Fakultu rybářství a ochrany vod JU a výzkumné centrum CENAKVA, se účastnil první zemědělsko-podnikatelské mise nového Ministra zemědělství ČR. Mise směrovaná do Kazachstánu a Uzbekistánu se zúčastnilo celkem 44 členů delegace.

Kazachstán a Uzbekistán s bohatými vodními zdroji májí obrovský potenciál v oblasti akvakultury. S rozrůstajícím se zájmem o rybářství a zajištěním potravní soběstačnosti se zde nabízí příležitosti pro rozvoj moderních akvakulturních projektů a akademické spolupráce v oblasti vzdělávání odborníků pro rybářství, akvakulturu a ochranu vod.

V průběhu intenzivního programu se konala tři česko-kazašská a jedno česko-uzbecké podnikatelské fórum a následná B2B jednání s kazašskými a uzbeckými partnery. V rámci podnikatelské mise měl Vladimír Žlábek příležitost k jednání s místními zástupci zemědělského a akademického sektoru v obou zemích. Ministr zemědělství ČR Marek Výborný při jednáních představil připravenost Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích spolupracovat v regionu v oblasti rozvoje zemědělství se zaměřením na rybářství, výzkum udržitelných akvakulturních technologií a ochranu vodních zdrojů prostřednictvím výzkumných projektů a akademické spolupráce.