Workshop „Crayfish & eDNA“

Swedish University of Agriculture Sciences hostila od 23.-25. 5. 2023 workshop o detekci raků a račího moru z environmentální DNA (eDNA). Smyslem kurzu bylo porovnat metodologické postupy jednotlivých týmů, kterých se sešlo jedenáct, a prodiskutovat rozdíly v jednotlivých přístupech. První den probíhaly odborné přednášky, zatímco druhý den se všichni účastnili experimentu a prakticky zapojili svá odběrová zařízení a um při vzorkování vody z nádrží, zemních rybníčků a jezera, ve kterých se vyskytovali raci různých druhů. Společně s Adamem Petruskem (UK Praha) byli za FROV JU členy českého týmu Pavel Kozák a Martin Bláha. Dalším krokem budou analýzy odebraných vzorků, které si jednotlivé týmy analyzují ve svých laboratořích a výsledkem pak komparativní studie jednotlivých přístupů. Poslední den workshopu byl věnován návštěvě račí farmy nedaleko Stockholmu. Děkujeme organizátorům za nádherné prostředí v Institute of Freshwater Research, Stockholm a velmi přátelskou atmosféru.