Zpráva ze služební cesty, Lotyšsko, Kocour

Výměna odborných a vzdělávacích zkušeností v oblasti chovu ryb

V dnech 11. – 15. března 2024 jsme absolvovali pracovní cestu do Lotyšska. Cílem naší návštěvy byl Ústav bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a životního prostředí (BIOR) a jeho centrum výzkumu a vzdělávání v akvakultuře nedaleko obce Kegums. Zde jsme si s kolegy z ústavu i s místními chovateli ryb vyměňovali odborné a vzdělávací zkušenosti v oblasti chovu ryb. Hlavními tématy byla zdravotní problematika, genetika, šlechtění, reprodukce a chov kapra obecného a dalších druhů vhodných pro rybniční chovy. Měli jsme možnost navštívit i nedaleké chovatelské zařízení ústavu BIOR, které se specializuje na reprodukci a vysazování lososů, mořských pstruhů, candátů a marén do volných vod. Zároveň se zde produkuje násadový materiál jeseterů, kaprů a pstruhů duhových pro chovatele ryb. Prohlédli jsem si rovněž impozantní chovatelskou halu těsně před dokončením, která byla členěna na několik oddělených místností s akvakulturními recirkulačními systémy (RAS) pro plemenné ryby i ranný odchov jejich potomstva. Získané poznatky budou využity při inovaci předmětů bakalářského studijního programu Rybářství na naší fakultě. Cesta byla realizována za podpory projektu JU z fondu Národního plánu obnovy (cíl A3) financovaného MŠMT ČR.

Autor článku: Martin Kocour

npo_logo