Zpráva ze služební cesty, Portugalsko, Soto

Vzhledem ke změnám klimatu nabývají na svém významu tzv. druhové distribuční modely (Species Distribution Models – SDM), které nám pomáhají porozumět reakcím druhů na tyto procesy a uplatňují se i na poli ochrany biodiversity. Tyto modely jsou navíc široce užívány k hodnocení stále vice rostoucí hrozby biologických invazí, kdy nám pomáhaji předpovídat potenciální distribuci invazivních druhů pro současné a různé budoucí scénáře klimatických změn na základě objemu emisí skleníkových plynů. Pomáhají tak identifikovat prioritní region pro minimalizaci potencionálních dopadů biologických invazí.

Náš student Ismael Soto se ve dnech 7. až 13. listopadu 2022 zúčastnil 8. ročníku kurzu Species Distributions Modeling pod vedením profesorů Miguela Bastose Arauja a Babaka Naimiho v portugalské Evoře. V tomto kurzu se účastníci naučili základní koncepty, na nichž jsou zmiňované modely založeny, popsány byly některé z nejvýznamnějších současně používaných metod a diskutovány byli jejich silné stránky i omezení pro různé aplikace. Účastníci se seznámili se sestavením modelů ve statistickém softwaru Rstudio pomocí balíčku “sdm” vytvořeném samotnými lektory. Nakonec studenti úspěšně sestavili modely pro 17 druhů kytovců v Atlantském oceánu pro současné a tři různé potenciální scénáře změny klimatu (RCP2.6, RCP4.5 a RCP8.5) a dvě různá období (2050 a 2070).