Zpráva ze služební cesty, Slovensko

Ve dnech 8. až 12. dubna 2024 proběhla pětidenní exkurze studentů 1. a 2. ročníku navazujícího magisterského studia v rámci předmětů „Chov teplomilných ryb“ a „Rybniční akvakultury.“ Navštíveno bylo celkem 20 různých objektů, farem, organizací a míst v České a Slovenské republice. Jednalo se o různé typy provozů, především rybí líhně, průtočné a recirkulační farmy s chovem násad a/nebo tržních teplomilných či lososovitých ryb, pěstírnu akvarijních ryb, akvaponické systémy, klecové chovy, rybniční hospodářství, vodní stavby vč. rybích přechodů, zpracovny ryb, prodejny vybavení pro akvakulturu, ryb a rybích výrobků, výstavní expozice apod. Součástí programu byla nejen ochutnávka rybích specialit (šunka, uzené filety, klobásy a pomazánky ze sumečka afrického, kapří paštika atd.), ale i účast na umělém výtěru hlavatky a beseda s tajemníkem SRZ. V ČR bylo navštíveno celkem jedenáct objektů: Chov ryb Vaněk Josef, Tilapie, s.r.o., Vodní dům, Future Farming, a.s., Jezírka Banat, s.r.o., Rybníkářství Pohořelice, a.s., ZD Hrotovice, MO MRS, z.s., MO MRS, z.s., Rybářství Lipnice, s.r.o. a „Kapří paštika“ v Poříčí. V SR bylo navštíveno celkem devět objektů: MO SRZ, o.z., Rybárstvo Kamenný potok, s.r.o., Rybárstvo Krpeľany, Slovryb, a.s., SRZ Rada – Liptovská Mara a Slovianska dolina, PETRA-AQUA s.r.o., Agro rybia farma, o.z. a vodní dílo Gabčíkovo.

Exkurze byla realizována díky finanční podpoře ÚA OV zdrojů pro výuku. Tímto děkujeme vedení fakulty za podporu!

Prof. Ing. Jan Kouřil, Ph.D., Ing. Ján Regenda, Ph.D. a Ing. Markéta Dvořáková Prokešová, Ph.D.