Skip to main content

Zpráva ze zahraniční cesty, Finsko

Členové Laboratoře fyziologie reprodukce, Sergii Boryshpolets, Borys Dzyuba a Vitaliy Kholodnyy, se nedávno zúčastnili expedice do Finska, aby pracovali s unikátními populacemi platýse evropského (30. června – 11. července 2024). Tato expedice byla možná díky podpoře programu Erasmus+ a Fakulty rybářství a ochrany vod.
Hlavním cílem této expedice bylo studovat populace platýse evropského ve sladkovodních jezerech a ústích řek v severním Finsku a Norsku. Zaměřili jsme se na porozumění některým reprodukčním mechanismům tohoto druhu, zejména jejim adaptacím na reprodukci ve vodě různé slanosti, což platýse evropského odlišuje od mnoha jiných mořských druhů. Je zřejmé, že některé populace platýse v Laplandu, zejména v severním Finsku, mohou žít ve sladkovodních jezerech a dokonce se tam i rozmnožovat. Toto představuje fascinující vědeckou otázku týkající se adaptability a funkce gamet v různých prostředích.
Během expedice se náš tým zapojil do několika klíčových aktivit, včetně přehledu místního prostředí, sběru vzorků a zaznamenávání ekologických dat v přirozeném prostředí ryb. Měli jsme také příležitost setkat se s místními rybáři, diskutovat o jedinečné biologii a populacích platýsů žijících v různých lokalitách a získat cenné poznatky pro náš výzkum. Důležitým aspektem této expedice bylo navazování kontaktů s kolegy vědci a odborníky v oblasti mořské biologie a ochrany přírody. To nám umožnilo zapojit se do praktického výzkumu a navázat profesionální vztahy, které jsou klíčové pro budoucí spolupráci.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 616 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1