Zpráva ze zahraniční cesty, Švédsko, Bořík

Od 3. 8. do 3. 9. 2021 jsem navštívil Katedru chemie Umea University. Cílem mé školicí aktivity bylo seznámení s metodami a přístrojovým vybavením používaným pro necílenou metabolomiku. Necílené analytické metody jsou rychle rostoucí oblastí environmentálního výzkumu. Tyto přístupy úzce souvisí s aktivitami a projekty probíhajícími v naší laboratoři. Během mého pobytu jsem měl možnost spolupracovat s docentem Jerkerem Fickem a Annikou Johansson ze Švédského metabolického centra. Školicí aktivita podporovaná programem Erasmus+ mi přinesla přehled o přístrojovém vybavení, softwaru, pracovních postupech a kontrole kvality aplikovaných v jiné laboratoři pro necílený screening.