Ekonomické náklady invazních vodních korýšů

Navzdory rozsáhlým znalostem o dopadech různých skupin invazních druhů organizmů zůstává poznání jejich ekonomických škod velmi omezené. Takovou skupinou jsou i invazní vodní korýši. Pomocí databáze InvaCost jsme analyzovali doposud vykázané ekonomické náklady spojené s touto živočišnou skupinou. Pouze v letech 2000–2020 měli invazní raci na svědomí škody ve výši 120,5 milionu amerických dolarů (USD). Tyto náklady byly nerovnoměrně rozloženy se silným sklonem k evropským ekonomikám (116,4 mil. USD, především kvůli raku signálnímu ve Švédsku), následovanými Severní Amerikou a Asií. Náklady invazních raků za poslední dvě desetiletí značně vzrostly, v průměru se jednalo o 5,7 mil. USD ročně. Invazní krabi způsobili od roku 1960 náklady ve výši 150,2 mil. USD (57 % v Severní Americe a 42 % v Evropě). Převládaly především přímé škody způsobené těmito druhy (80 % nákladů hlášených u raků a 99 % u krabů). Naopak náklady na jejich management byly podstatně nižší. Vykázané náklady v případě invazních různonožců (konkrétně blešivců; 178,8 tis. USD) a humrů (44,6 tis. USD) byly výrazně menší.

Z důvodu nedostatečného vykazování však zůstávají zmiňované ekonomické náklady významnou měrou podhodnoceny. Důvody jsou mimo jiné taxonomické, geografické a časové. Pro řadu dobře známých invazních druhů totiž nejsou reportovány žádné náklady. Rovněž existují rozsáhlé regiony či dokonce kontinenty se známým výskytem invazních raků bez hlášených ekonomických škod a navzdory podstatně delší historii výskytu v nově osídlených oblastech jsou náklady invazních vodních korýšů hlášeny především v posledních dvou desetiletích. Pro posouzení skutečných ekonomických nákladů invazních vodních korýšů je proto nezbytné posílit aktivity vedoucí ke kvantifikaci a nahlašování takovýchto škod.

Podrobné informace jsou dostupné v původním článku: Kouba, A., Oficialdegui, F.J., Cuthbert, R.N., Kourantidou, M., South, J., Tricarico, E., Gozlan, R.E., Courchamp, F., Haubrock, P.J., 2022. Identifying economic costs and knowledge gaps of invasive aquatic crustaceans. Science of the Total Environment 813: 152325.

 

kouba_vyzkum_cely   

 

Napsal: doc. Ing. Antonín Kouba, Ph.D.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1