Skip to main content

Sledování raka červeného: Genetické stopy z akvaristického obchodu

Nedávná studie publikovaná v časopise Freshwater Biology kolektivem autorů pod vedením Francisca Oficialdegui zjišťovala genetickou diverzitu invazního raka červeného (Procambarus clarkii) dostupného v akvaristickém obchodě. Tento druh pocházející z jihu Spojených států amerických a severního Mexika je celosvětově nejrozšířenějším a nejinvaznějším druhem raka. Zatímco cesty jeho introdukce skrze využití v akvakultuře byly již identifikovány pomocí molekulárních metod a historických záznamů, sledování původu raků přítomných v akvaristickém obchodě je obtížnější.

Ve spolupráci s výzkumníky z Česka, Německa, Nizozemska, Belgie, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Polska bylo získáno 283 jedinců raka červeného z akvaristických prodejen a z již etablovaných populací žijících ve volné přírodě v Evropě a jihovýchodní Asii, u nichž byla předpokládána spojitost s okrasnou akvakulturou. Na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity byl sekvenován fragment mitochondriálního genu pro cytochrom c oxidázu podjednotku I (COI) za účelem určení genetické variability a podobnosti mezi těmito jedinci. Výsledky studie odhalují nízkou genetickou diverzitu v akvaristických obchodech, což pravděpodobně souvisí s omezeným počtem jedinců zakládajících tyto populace. Naproti tomu volně žijící populace, zejména v Maďarsku, vykazují vyšší variabilitu, pravděpodobně v důsledku opakovaných introdukcí z různých zdrojů. Studie naznačuje, že raci v evropském akvaristickém obchodu pocházejí převážně z asijského okrasného trhu a nikoli z jejich původního areálu v Severní Americe.

Vzhledem k přítomnosti různých barevných variet raka červeného v akvaristickém obchodě (Obrázek 1) mohou molekulární metody na hraničních kontrolách a ve spolupráci s výzkumnými institucemi sloužit jako preventivní opatření k zastavení dovozu invazních druhů zařazených na seznam EU, kde rak červený rovněž figuruje. Doporučujeme využití molekulárních analýz jak pro identifikaci problematických druhů, tak pro sledování tras biologických invazí obecně.

Další podrobnosti naleznete v původním článku:
Oficialdegui, F.J.; Bláha, M., Prati, S., Lipták, B., Weiperth, A., Bányai, Z.M., Maciaszek, R., Patoka, J., Scheers, K., Lemmers, P., Petutschnig, J., Petrtýl, M., Petrusek, A., Kouba, A. (2025). Contrasting patterns of genetic variability in pet-traded red swamp crayfish Procambarus clarkii and its feral populations.Freshwater Biology, 70(2):e70008. https://doi.org/10.1111/fwb.70008

Autor: Francisco J. Oficialdegui

Obrázek 1. Různé variety a barvy raka červeného analyzované v této studii. Fotografie: (a) Rafał Maciaszek; (b) Kevin Scheers; (c, d, g, h, i) Surya Gentha Akmal; (e, f) Pim Lemmers.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 616 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1