• Fakulta
  • Aktuálně

Inteligentní mikroskopický kontrolní systém v reálném čase pro společnost OSRAM Česká republika s.r.o., výrobní závod Bruntál

Laboratoř experimentálních komplexních systémů (LEKS) Fakulty rybářství a ochrany vod JU (FROV JU) vyvinula pro OSRAM Česká republika s.r.o. (člen skupiny ams OSRAM Group) systém pro kontrolu navíjení wolframové spirály v reálném čase s přesností jednotek mikrometrů. Žádný ze světových dodavatelů mikroskopů nebyl schopen dosáhnout požadované rychlosti převíjení vlákna.

Vývoj přístroje začal v únoru 2023 na základě požadavků firem MIFRE Třebíč a dataPartner České Budějovice, které jednaly přímo s výrobcem vláken OSRAM Česká republika s.r.o. Původním cílem bylo zakoupit komerčně dostupný mikroskop a vybavit ho převíjením, to se ale ukázalo jako technicky zcela nereálné. Tým LEKS (Dalibor Štys, Kirill Lonhus, Maksim Karpov a Ivan Larin) využil unikátních znalostí v mikroskopii, zpracování dat z kamerových systémů, v elektrotechnice, umělé inteligenci a bayesovské statistice a dokázal během dvou měsíců navrhnout řešení a spolu s dílnou přesné mechaniky Pavla Tichovského z Nových Hradů postavit funkční vzorek. Další rozšíření zadání ze strany OSRAM Česká republika s.r.o. vedlo i k vývoji přesného navíjení, které svými parametry a bezpečností provozu překonává navíječe používané u firmy OSRAM Česká republika s.r.o.

Vývoj byl částečně financován Inovačním voucherem MPO č. CZ.01.02/0.0/0.0/20_358/0028119 (Výzva VI). Zodpovědnou osobou na straně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byla Renata Štysová Rychtáriková.