Jeseteři v pohybu

Nejen jeseteři malí (Acipenser ruthenus), ale i parmy říční (Barbus barbus) a boleni draví (Leuciscus aspius) jako významné reofilní druhy ryb, se staly objekty tříletého telemetrického výzkumu pracovníků laboratoře sladkovodních ekosystémů, Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FROV JU). Ti v rámci aktivit integrovaného projektu LIFE Living Rivers (101069837/LIFE21-IPE-SK-Living Rivers) zkoumají současnou migrační prostupnost slovensko-maďarské části Dunaje, včetně významných migračních překážek v podobě vodních staveb Čunovo, Dunakiliti a Gabčíkovo, pro ryby.
V této souvislosti bylo pomocí specializovaných akustických rybích značek označeno téměř 120 jeseterů, 50 parem a 50 bolenů. Tyto ryby poskytují cenné informace o své poloze v rámci toku, ale také o teplotě vody či hloubce, ve které se pohybují. Výsledky aktivity mimo jiného umožní objasnit roli vybudovaných vodních staveb v migraci ryb a pomohou navrhnout a následně zrealizovat vhodná opatření pro jejich zprůchodnění. Výsledky studie také přispějí k revitalizaci unikátního ekosystému starého koryta Dunaje a obnovení jeho funkce významného evropského biokoridoru pro sladkovodní faunu. Starý Dunaj totiž ještě v relativně nedávné minulosti tvořil spolu se svou ramenou soustavou vnitrozemskou deltu Dunaje, která však významně chřadne a postupně zaniká po vybudování a zprovoznění systému vodních děl Gabčíkovo.
O aktivitách FROV JU na Dunaji pravidelně informují slovenská a maďarská média, tentokrát o telemetrii jeseterů informovala TV JOJ ve svých hlavních zprávách dne 29.10.2024. Reportáž lze zhlédnout na odkazu: https://fb.watch/vym-0rVgVC/
Podrobnosti o projektu zde.
Autor: RNDr. Bořek Drozd, Ph.D.