Lidé zakusili vědu všemi smysly

Páteční Noc vědců si na FROVce užili malí i velcí, a to doslova všemi smysly. Poslední zářijový večer byl totiž věnován tradiční oslavě vědy a výzkumu, Noci vědců.

Do programu se zapojila i Fakulta rybářství a ochrany vod JU, která návštěvníkům nabídla bohatý program v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a také v Nových Hradech. Lidé měli možnost zakusit stisk račích klepet, namíchat si svůj vlastní rybí salát nebo zjistit, jak se cítí trápená buňka. Za pomoci binolup mohli objevovali nečekané detaily nejrůznějších přírodnin a ponořili se do tajů luminiscence, na zrychleném videu sledovali porůstání povrchů materiálů používaných v lékařství živočišnými buňkami za příznivých i nepříznivých podmínek, zjistili mnoho o nejnovějších trendech v mikroskopii a nahlédli pod ruce technikům při vývoji nejmodernějších mikroskopů. Velký zájem vzbudil zejména akvaponický skleník, kde se lidé seznámili s novou technologií chovu ryb a pěstování zeleniny. V jiné budově fakulty si pak mohli přičuchnout k různým vzorkům vody nebo sledovat plankton pod mikroskopem na velkoplošné obrazovce.

Celkově navštívilo program fakulty na různých pracovištích přibližně 900 lidí, což je velký úspěch.