• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Rybniční krajina jako obohacení světového dědictví UNESCO

Rybniční krajina jako obohacení světového dědictví UNESCO

Oficiální prezentace výsledků projektu v Gmündu o rybniční krajině jižních Čech a severního Waldviertelu

Dne 21. října 2022 proběhla na okresním úřadě Gmünd prezentace publikace "Dědictví rybniční krajiny budoucí světové dědictví UNESCO?". Výsledky byly vypracovány v rámci projektu KPF Interreg "Dědictví rybniční krajiny" financovaného EU a jsou důležitým krokem k zápisu této pozoruhodné kulturní krajiny na Seznam světového dědictví UNESCO.

Hosty přivítali správce okresu Gmündu magistr Stefan Grusch, starostka města Gmünd Helga Rosenmayerová a také Margit Göllová, poslankyně dolnorakouského parlamentu, zastupující hejtmanku Johannu Mikl-Leitnerovou. Koordinátoři projektu Andreas Salvator Habsburg-Lothringen (ITKI Austria), profesor Christian Hanus (Univerzita dalšího vzdělávání Krems) a profesor Dalibor Štys (Jihočeská univerzita České Budějovice) představili komplexní téma rybničních krajin. Následně se na konferenci podíleli autoři kapitol profesor Wolfgang Rohrbach (Europa Nostra Rakousko), profesor Miloš Drdácký (Akademie věd ČR), docent Zdeněk Adámek (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích), Dr. Christian Bauer (Spolkový úřad pro vodní hospodářství), Dr. Martin Brandl a také Ing. Martin Stejskal-Ripka (oba z Univerzity dalšího vzdělávání Krems). Ti hovořili o různých aspektech rybniční krajiny, např. o ekosystémových službách ve vztahu k biodiverzitě a klimatu, o hospodářství s udržitelným chovem ryb, o veřejném zdraví a cestovním ruchu s kulturními aspekty jako je kulinářství a tradice, a také o sociálním a kulturním významu jako obecného dobra. Zveřejněná dokumentace výsledků projektu obsahuje také příspěvky profesora Francesca Bandarina, bývalého ředitele Centra světového dědictví UNESCO, a Dr. Pietra Laureana, poradce UNESCO, týkající se mezinárodního umístění rybniční krajiny.

Po závěrečné diskusi s odpovědnými osobami z řad politiků, úřadů a zástupců vlastníků, mj. s Mgr. Jarmilou Hansovou (Národní památkový ústav ČR), ředitelem Ing. Ladislavem Seidlem (Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Kraj Vysočina) či Dr. Janem Hůdou (Rybářské sdružení ČR), proběhlo slavnostní předání publikace odpovědným osobám a otevření doprovodné výstavy.

Zařazení na seznam světového dědictví UNESCO jako cíl

Důležitým krokem k tomu, aby byla mimořádná kulturní krajina rybníků ve Waldviertlu a v jižních Čechách zachována i pro budoucí generace, je zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Publikace je výsledkem multidisciplinárního zkoumání dědictví rybniční krajiny a jasně zdůrazňuje, proč je tato kulturní krajina pro lidstvo tak výjimečná a jedinečná. "Krajina rybníků nás nutí uvědomit si," říká Christian Hanus, "že umělá díla mohou být velmi dobře v souladu s přírodou, dokonce v její prospěch, a zároveň uspokojovat potřeby lidí, a to po staletí." Paní Göllová zdůrazňuje, že rybniční krajina je příliš často považována za samozřejmost a její plná hodnota je příliš málo vnímána. V rámci příprav na nominaci na zápis na seznam světového dědictví by bylo třeba všechny tyto památky posoudit a vypracovat plány péče o jejich udržitelnou ochranu a rozvoj.

Další informace získáte na adrese:

  • Prof. Dr. Christian Hanus
  • Vedoucí odboru stavebnictví a životního prostředí
  • Univerzita pro další vzdělávání Krems
  • Telefon: +43 2732 893-2654
  • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Proslovy prof. RNDr. Dalibora Štyse, CSc. si můžete přečíst zde.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1