Vodňanské rybářské dny 2023 na FROV JU

Fakulta rybářství a ochrany vod JU se jako tradiční spoluorganizátor zúčastnila 31. ročníku Vodňanských rybářských dnů (18.–20. 5. 2023) a opět přinesla pestrý program.

Fakulta otevřela rybářské dny už ve čtvrtek 18. 5. 2023 vzdělávacími programy pro vodňanské základní školy. Odpoledne jsme pak navázali programem pro veřejnost, kdy byla slavnostně pokřtěna kniha našeho kolegy Mgr. Miroslava Bočka s názvem Uršula plave domů. Tento dobrodružný environmentálně laděný příběh jsme vydali díky projektu Norských fondů (OBJEVOVAT A CHRÁNIT: Ohrožené světy vodních ekosystémů a jejich biodiverzity, č.  3201400019, který byl podpořen z Fondů EHP a Norska 2014–2021 – program CZ-ENVIRONMENT), jehož cílem je zlepšovat stav vodního prostředí se zaměřením na čtyři aktuální témata: 1. Invazivní druhy ve sladkovodních ekosystémech, 2. rybí migrace a bariéry na tocích, 3. Význam mimoprodukčních funkcí rybníků a 4. trvale udržitelné formy akvakultury.

Pátek i sobota se na MEVPISu opět nesly v duchu vzdělávání, kdy k programům pro školy přibyla i řada interaktivních workshopů a technickovědeckých aktivit českobudějovického Objevária. Děti i dospělí se proměnili v badatele a vyzkoušeli si za pomoci lektorů fyzikální experimenty a tvořivé aktivity.

Tradičním zlatým hřebem u nás na fakultě byl sobotní Den otevřených dveří FROV JU. Příchozí si mohli prohlédnout naše špičkově vybavené vědecko-výzkumné zázemí, objevit mikroskopický svět, seznámit se s unikátním chovem jeseterovitých ryb, zažít račí štípnutí, či navštívit recirkulační systémy s říčními druhy ryb.

Celkem v rámci VRD 2023 na fakultu zavítalo téměř 2 000 lidí a tak nezbývá, než poděkovat všem organizátorům, spolupracujícím subjektům, projektu Norských fondů za finanční podporu a v neposlední řadě zaměstnancům fakulty, kteří veřejnost seznámili s ukázkami své práce.