Skip to main content

Modernizace centra CENAKVA

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích za podpory OP JAK inovovala vědecké výzkumné centrum CENAKVA. Komplexně vybavené výzkumné centrum nyní disponuje pokusnými rybníky, recirkulačními systémy pro chov ryb, akvaponickou halou a moderními laboratořemi. Evropské fondy přispěly k dosažení špičkové evropské úrovně výzkumu akvakultury v České republice. 

Rozhovor s prof. Ing. Vladimírem Žlábkem, Ph.D., ředitelem výzkumného centra CENAKVA.

Centrum CENAKVA je unikátní výzkumnou institucí zřízenou Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Jaké je jeho hlavní poslání?

Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA) je jedinečnou výzkumnou infrastrukturou vybudovanou na více jak stoleté historii rybářského výzkumu v jižních Čechách. Jedním z hlavních cílů centra CENAKVA je rozvoj udržitelné sladkovodní akvakultury. Propojujeme tradiční rybníkářství s moderními přístupy, s cílem zachování produkce kvalitních ryb, zvyšování biodiverzity a ochrany vodních ekosystémů. Důležitým úkolem je také ochrana zdrojů vody pro potřeby jak ekosystémů, společnosti tak i každého z nás. Unikátní rybniční, experimentální a výzkumné zázemí CENAKVA společně s velmi úzkými vazbami na odbornou veřejnost v ČR, v Evropě a ve světě umožňuje plánovat a ověřovat budoucí návrhy úprav současných procesů s ohledem na změny klimatu. CENAKVA poskytuje širokému spektru uživatelů v ČR a zahraničí otevřené experimentální zázemí.

Jakou roli hrála podpora evropských fondů v rozvoji centra?

Evropské fondy a jejich podpora hrála velice důležitou roli při vybudování a provozování našeho unikátního experimentálního centra, zaměřeného na výzkum rybářství, vodních ekosystémů a ochrany vod. Takto komplexně vybavené výzkumné centrum disponující pokusnými rybníky, recirkulačními systémy pro chov ryb, akvaponickou halou a moderními laboratořemi neexistuje nikde jinde v Evropě.  Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA) bylo podpořeno evropskými fondy již ve fázi svého vzniku v roce 2010 prostřednictvím tehdejšího Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Od té doby CENAKVA využila a úspěšně naplnila řadu projektů nejen národních operačních programů, ale také se zapojila do řady významných programů na úrovni celoevropské. Jmenovat v tomto ohledu lze například programy HORIZON, LIFE, INTERREG apod. V roce 2024 evropské fondy podpořily obnovu a další rozvoj infrastrukturního vybavení. Bez této podpory, která je samozřejmě také podmíněna plněním velkého počtu náročných indikátorů a naplňování výzkumných programů by rozvoj v současném rozsahu a kvalitě byl jen stěží myslitelný.  Centrum CENAKVA však nejsou pouze přístroje a infrastruktura, ale také znalosti a spolupráce. Zapojení do již třetího pokračování evropského infrastrukturního projektu AQUAEXCEL (celkem 14 let) umožnilo vybudovat mezinárodní centrum spolupráce a rozvinout a standardizovat nabízené služby a expertízy.

 Výzva cílí na podporu rozvoje infrastrukturní základny pro oblast výzkumu, vývoje a inovací. Jaké vybavení či infrastruktura byla ve Vašem projektu pořízena či inovována?

V rámci projektu byla modernizována klíčová výzkumná infrastruktura pro oblast rybářství a akvakultury i pro oblast ochrany vod. V současné době umožnil nový projekt evropských fondů obnovit vybavení biologických, biochemických a analytických laboratoří nejmodernějšími přístroji, které umožní například pokročilé studium buněk na molekulární úrovni a identifikaci nových znečišťujících látek i ve stopových koncentracích. Nové vybavení pro terénní výzkum umožní provádět ichtyologické studie i na větších evropských řekách, jako například na Dunaji. Tyto investice umožňují modernizaci technologického zázemí, zvýšení kvality výzkumu a posílení konkurenceschopnosti výsledků.

CENAKVA usiluje o naplňování přístupu OPEN ACCES, tedy otevřeného přístupu ve vědě. Do jaké míry je centrum a potažmo Váš výzkum otevřený výzkumníkům?

Principy otevřené vědy jsou v centru CENAKVA naplňovány pomocí dvou hlavních nástrojů. Prvním z nich je otevřený přístup k výzkumné infrastruktuře a službám. Tento otevřený přístup započal již v roce 2011 díky účasti v dodnes fungujícím konsorciu výzkumných evropských rybářských infrastruktur AQUAEXCEL. Otevřený přístup pak byl podpořen zařazením CENAKVA na národní mapu velkých výzkumných infrastruktur a pokračuje prostřednictvím aktivní účasti centra v evropských výzkumných infrastrukturách. Zájemce o využití otevřeného přístupu má tak několik možností, jak realizovat svůj výzkumný záměr na špičkovém vybavení centra. Všechny potřebné informace pro realizaci otevřeného přístupu, o nabízených službách, infrastrukturním vybavení, procesu podání žádosti a procesu hodnocení žádosti jsou uvedeny na webových stránkách centra. Druhým nástrojem pro naplňování myšlenky open acces je otevřený přístup k vědeckým výsledkům produkovaných centrem. Centrum podporuje publikování výsledků ve formě vědeckých článků v časopisech s tzv. gold open acces, tak aby se dostaly k co nejširší komunitě výzkumníků. Vědecké výsledky ve formě experimentálních dat a metadat jsou sdíleny prostřednictvím webových platforem pro otevřená data a na webových stránkách centra. Pro zajištění FAIR standardu a otevření co největšího množství datových sad CENAKVA zavedla pozici data stevarda.

Centrum funguje již od roku 2010. K jakým významných vědeckým úspěchům za dobu své existence přispělo?

Centrum CENAKVA funguje úspěšně již od roku 2010 a během své existence dosáhlo řady významných vědeckých úspěchů. Klíčovým milníkem v jeho rozvoji byla stabilizace provozu centra, a to jak z hlediska finančního, tak personálního zajištění. Díky tomu je dnes CENAKVA schopno pružně a na špičkové úrovni reagovat na aktuální společenské výzvy v oblasti udržitelné sladkovodní akvakultury a ochrany vod. Centrum se etablovalo jako excelentní vědecké pracoviště s mezinárodním renomé, nejen na evropské úrovni, ale i v globálním měřítku. Mezi jeho největší vědecké úspěchy patří například zásadní přínosy k poznání buněčné biologie, fyziologie a ekologie ryb, publikované v prestižních časopisech jako Nature a Science. V oblasti aplikovaného výzkumu lze zmínit vytvoření nového rezistentního plemene kapra, úspěšně jsou v praxi implementované nové technologie pro udržitelný a ekologicky šetrný chov ryb, nové metody pro hodnocení účinnosti čištění odpadních vod a úpravy pitné vody. Dalším významným příspěvkem jsou inovativní rybí potraviny zaměřené na zvýšení konzumace ryb u dětí. Zvýšení spotřeby ryb, která je v České republice stále překvapivě nízká, představuje důležitý krok ke zlepšení celkového zdravotního stavu populace. To může výrazně přispět ke snížení rizik civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a obezita.

Jaké jsou Vaše další plány v rozvoji centra?

Cílem je udržet centrum na špičkové úrovni z pohledu moderního vybavení a kvalitního personálního obsazení, tak abychom nadále zůstali vyhledávanou výzkumnou a vzdělávací institucí. V plánu je vybudování nových experimentálních rybochovných hal ve Vodňanech a Českých Budějovicích.  Významným milníkem bude vstup na evropskou mapu výzkumných infrastruktur prostřednictvím konsorcia DANUBIUS ERIC se zaměřením na komplexní výzkum interakcí řek a moří. Celospolečenský dopad aktivit CENAKVA v evropském a globálním kontextu je rozvíjen prostřednictvím iniciativy evropského partnerství v oblasti bezpečnosti chemických látek (PARC), dlouhodobých ekologických výzkumů (LTER) a podporou vzniku nové výzkumné ESFRI infrastruktury zaměřené na oblast chovu hospodářských zvířat v měnících se globálních podmínkách.

Aktivity centra CENAKVA – „Lunch semináře“

Ve spolupráci s výzkumnými programy centra CENAKVA pořádáme odborné semináře, tzv. Lunch semináře zaměřené na aktuální témata v oblasti akvakultury a vodního hospodářství. Účastníci se setkávájí v rámci tohoto formátu přednášek během oběda, aby se věnovali odbornému rozvoji a sdílení zkušeností.

Centrum CENAKVA uspořádalo již 13 přednášek formou „lunch seminar“ od roku 2022. Svá témata přestavili vědečtí odborníci z různých koutů světa – Hadi Alavi z Íránu z Univerzity v Teheránu (University of Tehran), Bryan W. Brooks (Baylor University, Texas; současný šéfredaktor časopisu „Environmental Science & Technology Letters“), Marc Verdegem (Wageningen University & Research, Nizozesko) a Mats Tysklind z University in Umeå (Švédsko), Geert Wiegertjese a Ian Mayer z University of Life Sciences (Norsko), Katsutoshi Arai z Hokkaido University (Japonsko) a Rafael Henrique Nóbrega z São Paulo State University (Brazílie).

V první polovině letošního roku 2024 byly již realizovány dvě přednášky:

Přednášející: Tham Hoang

Název přednášky: Microplastics in the environment-a global pollution crisis: accumulation, depuration, transport, and potential risks to aquatic organisms

Přednášející: Jaylen L. SIMS

Název přednášky: Bioaccumulation Kinetics of Per- and Polyfluoroalkyl Substances in Pimphales promelas

Další semináře pro Vás již připravujeme!

Open Access Week 2024

Akademická knihovna Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uspořádala ve dnech 29. až 31. října 2024 Open Access Week – Týden otevřeného přístupu. Během akce proběhly přednášky odborníků z různých fakult univerzity, například Fakulty rybářství a ochrany vod, Ekonomické fakulty či Archeologického ústavu AV ČR. Návštěvníci se mohli zapojit do diskusí a strávit příjemný čas u kávy a sušenek v prostorách Akademické knihovny. Akce byla vedena v českém jazyce, ale v příštích ročnících budou preferovány přednášky v angličtině.

Veletrh For Fishing

For Fishing je největším rybářským veletrhem v ČR. Tradičně zde probíhá prezentace nových trendů a představení novinek pro aktuální rok. Chybět tudíž nemohl ani stánek velké výzkumné infrastruktury CENAKVA, která zde prezentovala svoje aktivity.

Děkujeme všem, kteří nás navštívili.

Open access week

Open Access Week 2023

Ve dnech 24 - 26. 11. 2023 proběhl v Akademické knihovně Jihočeské univerzity Open Access Week. Jedná se o celosvětově rozšířenou akci na podporu otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu a CENAKVA byla u toho. Mezi panelisty byl také Ing. Petr Císař, Ph.D. (FROV JU) s přednáškou "Jak publikovat výzkumná data prostřednictvím datového článku"

Akce probíhala v českém jazyce a z každého dne byl vytvořen záznam přednášek který bude postupně zpřístupněn na univerzitním youtubovém kanálu.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 616 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1