1. valné shromáždění a 2. zasedání řídícího výboru, León, 25.–26. květen 2022

NeoGiANT – Účinek výtažků z hroznů: antimikrobiální a antioxidační vlastnosti zabraňující používání antibiotik u hospodářských zvířat

Ve dnech 25. - 26. května 2022 se v Leónu (Španělsko) sešlo konsorcium projektu NeoGiANT na Vivero de Empresas de la Universidad de León, aby uspořádalo 1. valné shromáždění, včetně 2. zasedání řídícího výboru projektu. Borys Dzyuba a Serhii Boryshpolets se zúčastnili setkání s 60 dalšími účastníky (prezenčně i online) ze 13 institucí a 11 pracovních panelů (WP) (foto 1). Různí vedoucí projektu z jednotlivých pracovních panelů prezentovali dosavadní průběh projektu. Slibné výsledky byly prezentovány zejména z WP2, zabývající se formulací a složením extraktu. Byla také prezentována a aktivně diskutována možnost získání suchých (lyofilizovaných) extraktů pro budoucí aplikaci. Naše prvotní experimentální výsledky o vlivu polyfenolických extraktů na motilitu a skladování rybích spermií prezentoval Felipe Martínez Pastor v rámci zprávy panelu WP6. Po setkání následovala exkurze do historického centra města a do restaurace (foto 2). V rámci naší návštěvy v Leonu jsme také navštívili Univerzitu v Leonu, kde jsme přednášeli o fyziologii rybích spermií. S vedoucím WP jsme také probrali naše další plány a experimenty.