Hot spot nepůvodních druhů – Maďarsko – exkurze se studenty FROV JU

Je jen málo míst s překvapivou diverzitou nepůvodních vodních organismů a mnoho z nich se nachází na území Maďarska, přesněji řečeno v tamních termálních vodách.

Proto jsme se studenty vyrazili na lokality, které se v řadě případů staly objektem našeho výzkumu v posledních letech, aby se také oni seznámili se zajímavými společenstvy těchto specifických habitatů. Měli jsme možnost propátrat odtoky jezera Hévíz, největšího termálního jezera v Evropě, termální nádrže v parku Városliget v centru Budapešti nebo termální přítok potoka Barát a potok Sulák. Na těchto lokalitách si mohli studenti prakticky vyzkoušet odchyt/odlov raků, ryb a makrozoobentosu a na vlastní oči tak vidět velmi bohaté společenstvo cichlid, syntopickou populaci raka pruhovaného (Faxonius limosus) a červeného (Procambarus clarkii), raka mramorovaného (P. virginalis) a akvaristy velmi oblíbené krevetky červené (Neocaridina davidi) a mnoho dalších nepůvodních druhů organismů. Jako odměna po dlouhém dnu plném odlovů si studenti pochutnali na ulovených a vařených racích (s odkazem na počet ulovených druhů se jednalo o pokrm s názvem „raci tří barev“, ačkoliv po uvaření byli červení úplně všichni).

V kontrastu s těmito habitaty prosycenými nepůvodními druhy jsme navštívili přírodní mokřady Kis-Balaton, vybudované za účelem zlepšení kvality přítokové vody do jezera Balaton a jezero Velence, které krom specifických vlastností vody a plovoucích ostrovů rákosu, vyniká obrovskou diverzitou vodního a mokřadního ptactva. V průběhu exkurze nás provázeli naši maďarští kolegové András Weiperth a Árpád Ferincz, díky kterým jsme mohli pomocí elektrolovu spatřit většinu zde se vyskytujících druhů ryb, hořavku duhovou (Rhodeus sericeus), sekavce podunajského (Cobitis elongatoides). Blatňáka tmavého (Umbra krameri) v oblasti Kis-Balatonu jsme bohužel neviděli a od naší první návštěvy zde před čtyřmi lety je zřejmě na ústupu před nepůvodními hlaváči černoústým (Neogobius melanostomus) a říčním (N. fluviatilis) a také hlavačkovcem Glenovým (Percottus glenii). I přes obrovskou hustotu nepůvodních druhů se podařilo odlovit původní druh vodní želvy – želvu bahenní (Emys orbicularis).

Exkurzi jsme zakončili návštěvou biologické stanice na břehu Neziderského jezera ve městečku Illmitz (Rakousko), kde nám Gilbert Hafner poutavě představil historii Neziderského jezera a na krátké vycházce do okolí biologické stanice ukázal místní fenomén slanisek hostící opět vysokou diverzitu mokřadních a vodních ptáků, ale i fauny bezobratlých.

Chceš mít tyto zážitky i Ty? Přihlas se ke studiu na FROVce už dnes.

Autoři fotografií: Jan Škrabánek a Martin Bláha
Za FROV JU se zúčastnili tito zaměstnanci: Antonín Kouba, Martin Bláha, Lenka Kajgrová

 

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1