Příprava projektu Horizon 2020 s univerzitou v nizozemském Wageningenu (16.04.2023-17.04.2023)

Ve spolupráci s Institutem akvakultury a rybářství při Wageningen University and Research, Nizozemsko (AFI WUR) jako vedoucí institucí připravujeme dvoufázový projekt Horizon zaměřený na výživu ryb v rybničních systémech, který integruje témata cirkulárního biohospodářství a zdraví planety. Ve dnech 16.-17.04.2023 proběhla oficiální schůzka k projektu v AFI WUR, které se za FROV JU zúčastnil doc. Ing. Jan Mráz, Ph.D. (jako spoluřešitel projektu) a Dr. Koushik Roy (jako hlavní řešitel pracovního balíčku).

Setkání proběhlo úspěšně. Pracovní balíček, za který by byla FROV JU zodpovědná, by se týkal "rybniční akvakultury a výživy kaprů" v rámci „VP3 – Udržitelná akvakultura“ výzkumného centra CENAKVA.

Je také potěšující, že výzkumná skupina zabývající se výživou ryb v malých rybnících na FROV JU, konkrétně Ústavu akvakultury a ochrany vod (UAOV), získala mezinárodní pozornost vědců zaměřených na potravinový systém a odborníků na výživu zvířat. Na fotografii je začínající vědkyně zabývající se potravinovým systémem Dr. Ollie van Hal z AFI WUR, která představila modely k řešení budoucího suchozemského potravinového systému a později hovořila o tom, jak by FROV JU mohla pomoci rozšířit model díky integraci vodního potravinového systému s českými rybníky. Dr. Koushik Roy dále informoval o podaném projektu GAČR týkající se zahraničního postdoktorandského stipendia na AFI WUR, které by v případě úspěchu mohlo být využito k rozvoji podobných modelů.