Report ze služební cesty do Bergenu, Norsko

Mezi 12. a 26. listopadem 2021 jsem podnikla služební cestu do IMR - Institute of Marine Research v Bergenu (Havforskningsinstituttet), kde jsem v letech 2017 až 2020 pracovala na projektu „Virgin salmon“ jako postdoktorand na katedře reprodukce a vývoje. Zatím plodná (F0) populace Crispant dnd KO, kterou jsem vytvořila pro projekt Virgin salmon, konečně dosáhla fáze rozmnožování. Proto mohly být odebrány vzorky zárodečných buněk (jikry, spermie), následně použité pro mutační a kvalitativní analýzy. Nejvhodnější rodiče, určeni podle jejich genotypů, byly oplozeni. Do oplozené skupiny (F1) jsem mikroinjikovala mRNA dnd, abych zachovala zárodečné buňky nesoucí znak sterility, jako například mutaci ztráty funkce dnd. Po skončení všech experimentů jsme vyhodnotili data a nadcházející výsledky, abychom mohli prezentovat druhý článek, vázající se na tento projekt. Určili jsme pracovní plán spolu s dalšími kroky a termínem odevzdání článku. Všechny aktuální výsledky projektu byly prezentovány na poradě katedry dne 25. listopadu. Projednali jsme také nový projektový záměr a to pokračovat ve spolupráci a v únoru 2022 předložit žádost o Norský grant.