Reportáž z výletu do Lublaně, Slovinsko, Hui Jia

Absolvovala jsem tříměsíční stáž na Biotechnické fakultě Univerzity v Lublani (BF-UL) od 9. února do 12. května 2023. Cílem stáže bylo získat zkušenosti s pokročilými biotechnickými a proteomickými technikami. Během svého pobytu na BF-UL jsem se naučila několik metod pro charakterizaci aktivity mikrobiálních proteáz (fenotypový screening, např. „čisté zóny na agarových plotnách“, metoda azokaseinu) a molekulární (PCR amplifikace vybraných genů) a korelaci výsledků získaných pro vybrané kmeny. Tyto dovednosti byly použity pro hodnocení kvality a trvanlivosti ryb nebo rybích produktů v potravinovém modelu (homogenát masa kapra obecného) a výsledky byly vyhodnoceny pomocí profesionálního softwaru. Chtěla bych poděkovat projektu Jihočeské univerzity a grantu ERASMUS+ za financování mého pobytu ve Slovinsku.