Skip to main content

Vyprávění vědeckých příběhů – Proč dělat vynikající vědu prostě nestačí

Zapojení a podněcování zvědavosti veřejnosti zábavnými prostředky se stalo nedílnou součástí vědecké práce. Věda je klíčovou složkou naší kultury a je nepostradatelná pro budoucí rozvoj společnosti. Naší hlavní odpovědností jako vědců je samozřejmě odvádět vynikající a inovativní práci. Veřejný dosah a šíření informací se však stávají stále důležitější součástí práce vědců a zahrnují mnohem více než jen mluvení o vědě. S příchodem sociálních médií, blogů, webových stránek a veřejných vědeckých akcí je nyní snazší než kdy jindy oslovit obrovské publikum po celém světě. Má-li věda oslovit a ovlivnit mnoho lidí, musí být srozumitelná, informativní, provokující k zamyšlení a zábavná.

Během dvoudenního workshopu o vědecké komunikaci, který se konal v Heidelbergu a který organizovala Nadace Klaus-Tschira a Národní institut pro vědeckou komunikaci (NaWik), jsme se přesně dozvěděli, jak toho dosáhnout. Naučili jsme se, jak prezentovat naše témata přesvědčivě a stručně, jak vysvětlit složité pojmy způsobem, kterému publikum porozumí, a jak inspirovat lidi všech věkových kategorií k zájmu o vědu.

Napsala: Lieke Thora MSc. Dr. rer. nat.

Obrázek viz web organizátora (KTS/Annette Mueck).

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 616 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1