Zpráva ze služební cesty, Maďarsko, Mahyar Zare

Od 15. února 2023 do 30. června 2023 jsem pracoval v laboratoři Fish Immunology, Department of Fish Biology, Research Center for Fisheries and Aquaculture (HAKI), Hungarian University of Agriculture and Life Sciences (MATE), Szarvas, Maďarsko. Během 136 dnů stáže, jsem prováděl především odběr vzorků tkání jater, hlavy ledvin a sleziny, extrakci RNA, produkci cDNA reverzní transkripcí, testování integrity RNA gelovou elektroforézou, sestavování kvantitativních PCR (qPCR) reakcí v reálném čase, vyhodnocování dat qPCR, měření lysozymového enzymu aktivitu a celkové hladiny bílkovin z krevní plazmy. Navíc jsem se připojil k jednomu z členů laboratoře, pro asistenci při procesu měření aktivity jaterních antioxidantů a střevních trávicích enzymů. Kromě toho jsem se zúčastnil workshopu, kde jsem viděl izolaci leukocytů z ledvin hlavy kapra obecného a změřil aktivitu respiračního vzplanutí a produkci oxidu dusnatého v buňkách. Naučil jsem se umělou reprodukci sumce velkého a aktualizoval jsem si znalosti o umělé reprodukci kapra obecného. Dále jsem se zúčastnil odběru vířníků z chovných rybníků pro kapra obecného. Za finanční podporu děkuji projektu Erasmus+, PPSŘ a Laboratoři řízené reprodukce a intenzivního chovu ryb.