Zpráva ze služební cesty, Portugalsko, Kašpar J. a kol.

Náš sumec jako (nejen) Portugalský problém
Ve dnech 01.–06.06.2024 navštívili zaměstnanci Zpracovny a prodejny ryb FROV JU, v rámci programu ERASMUS+, Instituto Politéctico de Santarém v Portugalsku, aby rozšířili možnosti spolupráce, jejímž hlavním cílem je pomoci našim jihoevropským kolegům s problematikou eradikace sumce velkého (Silurus glanis). Tento, u nás původní druh, je v této zemi vrcholovým sladkovodním predátorem, který v některých částech Portugalska zcela ovládl své přirozené prostředí a působí v řadách domácích druhů značný rozruch.
Portugalsko, jako země s nejvyšší spotřebou ryb v EU, nemá s jeho zpracováním a distribucí mnoho zkušeností, především proto, že se mu lidé vyhýbají a není o něj na trhu zájem. Chybí tak reálná ekonomická motivace k jeho masivnějším odlovům, které však mohou provádět pouze licencované společnosti. Ty narážejí především na problematiku humánního usmrcování a chlazení v takové kombinaci, která by zajistila zachování vysoké kvality svaloviny, která má oproti jedincům v ČR výrazně nižší obsah tuku.
Kromě návštěvy edukativního zařízení zaměřeného na invazní druhy ryb a propagaci stabilního ekosystému (https://www.fozdozezere.pt/index.php?sec=part4), jsme měli možnost odborné diskuze s managerem jedné ze sekcí rozsáhlého národního systému příjmu a distribuce mořských ryb (https://www.docapesca.pt/), a s nímž jsme se dohodli na další spolupráci především v možnostech přenosu jejich velmi propracovaného systému evidence a kontroly kvality do podmínek českých rybářských provozů
Dalším velmi zajímavým benefitem byla 2 denní společnost Roberta Hughese (https://www.researchgate.net/profile/Robert-Hughes-34), excelentního odborníka na rybí ekosystémy, s nímž jsme diskutovali srovnání podmínek USA a Evropy a vazbu spotřeby ryb na sladkovodní akvakulturu.
Největším zdrojem zajímavých informací však byly kolegové z Escola Superior Agrária (součást IPS), kteří nás podrobně seznámili jak s legislativní, tak praktickou částí problematiky a jejich kroky učiněné směrem k žádoucím změnám. Všechny zkušenosti a výstupy z této cesty dále zpracováváme a s kolegy z HBÚ AV v Českých Budějovicích diskutujeme další možnosti spolupráce na dané téma.