Zpráva ze služební cesty, Švédsko, Avramović

Zúčastnil jsem se tříměsíční stáže (1.5.-31.7.2022) na katedře studií divoké zvěře, ryb a životního prostředí Švédské univerzity zemědělských věd (SLU) v Umeå. Mým hlavním úkolem bylo naučit se a aplikovat přístup akustické telemetrie na druhy ryb, jako je losos atlantický a pstruh obecný z řeky Oreälven. Podílel jsem se na odlovu uvedených druhů ryb, přípravě sedativních ředění a asistování při implantaci akustických značek do břišní dutiny ryby. Následně jsem se podílel na nastavení a rozmístění akustických telemetrických přijímačů v pobřežní oblasti Baltského moře. S výstupními daty a jejich interpretací jsem se setkal z obdobné paralelní studie. Kromě toho jsem se zúčastnil 15denní vzorkovací kampaně ryb a makrozoobentosu z desítek lokalit v jižním Švédsku. V laboratoři jsem provedl taxonomické určení odebraných bezobratlých pro posouzení biodiverzity. Tyto aktivity byly přínosem pro mé doktorandské studium a mou budoucí kariéru. Kromě toho přinesli spoustu radostných chvil s kolegy z Umeå! Za finanční podporu upřímně děkuji Erasmu+, projektu PPSŘ a RVO ÚA laboratoř.