Koncept vyvážené výživy ryb v rybničních ekosystémech

Kaprové rybníky jsou dominantními vodními útvary střední Evropy. V současné době trpí silnou eutrofizací (nadbytkem dostupných živin, zejména dusíku a fosforu). Eutrofizace rybničních ekosystémů je často spojena s aktuálně prováděným krmným (chovným) managementem, který nezohledňuje nutriční požadavky chovaných ryb. Naše současná studie přináší pochopení toho, jak výživa ryb ovlivňuje vylučování živin (dusík a fosfor) a eutrofizaci. Současný krmný management na jaře a na podzim vede k neefektivnímu využívání rybničních zdrojů a nepřímo ke zhoršeným ekologickým podmínkám. Zlepšení účinnosti využívání zdrojů rybničních ekosystémů, a případné řešení eutrofizace, lze dosáhnout „biologickou manipulací“ směrem k vyváženější výživě ryb. Řešením je vyvážené krmivo, které optimalizuje účinnost využívání zdrojů a stimuluje ryby k lepšímu využívání přirozené potravy – tak aby byly zachovány ekosystémové služby.

Předložená studie přináší nejen nový náhled na fungování rybničních ekosystémů z pohledu výživy ryb, ale i přístup, jakým by se mělo přikročit k ekologickému managementu rybničních ekosystémů, a dosáhnout tak ekologicky čistší produkce.

Grafické shrnutí prezentovaného konceptu. High = začátek vegetační sezony (nedostatek energie). Low = konec vegetační sezony (chybí některé esenciální aminokyseliny). Balanced = krátká doba přechodu (od začátku do poloviny léta), kdy je dostatek přirozené potravy a aplikuje se přikrmování obilovinami. Suspended losses = ztráta výkaly (nestrávené živiny). Reactive losses = ztráta žábrami a močí (ztráta již strávených živin). Zátěž živin z ryb je minimální, pokud je dieta vyvážená (balanced diet scenario).

Podrobné informace jsou dostupné v původním článku: Roy, K., Vrba, J., Kajgrova, L., Mraz, J., 2022. The concept of balanced fish nutrition in temperate European fishponds to tackle eutrophication. Journal of Cleaner Production 364, 132584. https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2022.132584   

Napsal: M.Sc. Koushik Roy, Ph.D.

Titulní fotografie: Ing. Tomáš Kolařík

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1