Recyklace a opětovné využití živin

Akvaponie je charakteristickým příkladem cirkulárního produkčního modelu. Avšak i v akvaponických systémech se rostliny často hnojí umělými hnojivy stejně jako v konvenčním zemědělství či hydroponických systémech. Použití hnojiva působí nežádoucí ekologickou stopu a narušuje model cirkulárního a udržitelného charakteru akvaponie. Pokud má akvaponie dostát své image cirkulárního produkčního systému, je potřeba postupně snižovat závislost na doplňkových rostlinných hnojivech.

Evropská komise se zavázala k podpoře „cirkulárního rámce biohospodářství“. Tento rámec vyžaduje změnu paradigmatu v myšlení, tedy přechod od současné snahy zvyšování produktivity ke snaze o zvýšení efektivity. V cirkulárním modelu odpad není odpadem, ale zdrojem, který lze využít. Na základě této myšlenky má být postaveno budoucí biohospodářství.

Členové Laboratoře výživy nedávno přispěli k rozvoji této oblasti, kdy sestavili inventář pro cirkulární management živin ve snaze rozvinout bioekonomii v akvaponické produkci.  Principem takzvaného TilaFeed-Modelu formulace krmiva pro akvaponické systémy je myšlenka, že živiny vnesené do systému ve formě krmiva nejsou pouze zdrojem pro ryby, ale po vyloučení rybami také zdrojem živin pro další složky systému – mikroby a rostliny. Inventář by měl sloužit jako nástroj pro zlepšení „plánování distribuce živin“ v akvaponickém systému – propojuje znalosti o rozdělování živin in vivo (v rybách), toku živin in vivoin situ (krmení ryb, mikrobů a rostlin v akvaponickém systému). Inventář je volně dostupný na: https://data.mendeley.com/datasets/rztdvh4psy/1

Podrobné informace jsou dostupné v původním článku: Roy, K., Kajgrová, L., Mráz, J., 2022. TILAFeed: A bio-based inventory for circular nutrients management and achieving bioeconomy in future aquaponics. New Biotechnology 70: 9-18.  https://doi.org/10.1016/j.nbt.2022.04.002

koushik_vyzkum

 

Napsal: Koushik Roy, MSc., Ph.D.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1