Skip to main content

Termální vody: atraktivní místo pro nechtěné akvarijní organizmy

Introdukce neboli zavlečení nepůvodních druhů je celosvětovým problémem, který způsobuje významný pokles biodiverzity a dalekosáhlé socioekonomické problémy. Obchod s akvarijními a terarijními zvířaty je bohužel jedním z hlavních zdrojů šíření nepůvodních druhů, a to ať už se jedná o úmyslné vypuštění nechtěných mazlíčků, kteří začínají přerůstat jejich majitelům objem akvária, popřípadě likvidují jeho ostatní obyvatele, anebo neúmyslné úniky během domácího držení, transportů a překladů. Chabou útěchou pro nás – obyvatele mírného pásma – může být skutečnost, že většina těchto obchodovaných druhů, ať už se jedná o korýše nebo ryby, je tropického původu a v našem podnebí není schopna dlouhodobě přežít nepříznivé zimní období. Chabou útěchou proto, že některé organizmy se dokáží až obdivně přizpůsobit nepříznivým podmínkám anebo, jako v našem případě, se objeví tam, kde je nepříznivé teploty nemusí trápit.

V naší dlouhodobé studii jsme se s kolegy z Maďarska zaměřili na monitoring termálních lokalit v okolí velkých měst, jako jsou Budapešť anebo Miškovec. Během třech let se nám podařilo identifikovat zástupce sladkovodních krevet s dobře etablovanou populací druhu Neocaridina denticulata a výskytem dalších čtyř druhů (Caridina babaulti, Atyopsis moluccensis, C. gracilirostris a C. multidentata), z nichž tři posledně jmenované byly v Evropě ve volné přírodě zaznamenány poprvé. Navíc byly na těchto lokalitách nalezeny i druhy nepůvodních raků. Kromě v Evropě rozšířeného raka mramorovaného (P. virginalis) a raka červeného (P. clarkii), také druhy raků rodu Cherax pocházející z Austrálie a ostrova Nová Guinea, a to raka červenoklepetého (Cherax quadricarinatus), raka cihlového (C. boesemani), raka ohňohrotého (C. snowden) a čtyři dosud vědou nepopsané druhy.

Naše nálezy poukazují na atraktivitu termálních lokalit v blízkosti velkých aglomerací, kam bývají nechtěné druhy akvarijních organismů s oblibou vysazovány, a také na akvaristický obchod, jakožto zdroj nepůvodních druhů. Rovněž jsme potvrdili známý fakt, že je nutné vhodnými edukačními nástroji zvyšovat povědomí o nepůvodních druzích a jejich vlivu na životní prostředí mezi amatérskými chovateli a překupníky akvarijních organismů, kde je obecně míra povědomí o negativních dopadech nepůvodních organismů nízká.

Podrobnější informace jsou dostupné v našich původních článcích:

  • Bláha, M., Weiperth, A., Patoka, J., Szajbert, B., Balogh, E.R., Staszny, A., Ferincz, Á., Lente, V., Maciaszek, R., Kouba, A., 2022. The pet trade as a source of non-native decapods: the case of crayfish and shrimps in a thermal waterbody in Hungary. Environmental Monitoring and Assessment 194(10), 795. https://doi.org/10.1007/s10661-022-10361-9
  • Weiperth, A., Bláha, M., Szajbert, B., Seprős, R., Bányai, Z., Patoka, J., Kouba, A., 2020. Hungary: a European hotspot of non-native crayfish biodiversity. Knowledge and Management of Aquatic Ecosystems 421, 43. https://doi.org/10.1051/kmae/2020035

blaha_obrazek-do-zpravy

Napsal: doc. Ing. Martin Bláha, Ph.D.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1