Skip to main content

Věda o stravitelnosti v rybničním prostředí

Vzrušující zprávy z našeho nejnovějšího výzkumu o rybnících a rybách!

Zjistili jsme, že přirozená potrava a ekosystém rybníka mohou pomoci kaprům lépe trávit přijatou potravu. To znamená, že plankton a prostředí rybníka společně pomáhají rozkládat těžko stravitelné složky potravy, jako je celulóza, chitin a fosfor (fytát) v žaludku ryb.

Zajímavé je, že během období, kdy je voda čistá, s nízkým obsahem řas, ale s množstvím drobného zooplanktonu, se trávení kaprů ještě zlepšuje. Tento objev by nám mohl pomoci efektivněji obhospodařovat naše rybníky.

Tento efekt s názvem „synergický efekt stravitelnosti“ byl teoreticky popsán v našem předchozím článku (2022) a ověřen v recentní studii (2024).

Více informací o tom, jak může tento poznatek revolucionalizovat náš přístup ke krmení v rybnících lze najít v následující publikaci:

Roy, K., Kajgrova, L., Capkova, L., Zabransky, L., Petraskova, E., Dvorak, P., Nahlik, V., Kuebutornye, F.K.A., Blabolil, P., Blaha, M., Vrba, J., and Mraz, J. 2024. Synergistic digestibility effect by planktonic natural food and habitat renders high digestion efficiency in agastric aquatic consumers. Science of the Total Environment, 927, 172105.

Tato studie byla podpořena Grantovou agenturou České republiky, projekt: GAČR 22-18597S.

Napsal: Koushik Roy, Ph.D. Grafický abstrakt: BioRender (licence JA26MXISBO)

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1