Lze umělou inkubací vajíček omezit přenos račího moru?
Během dlouhodobé spolupráce Fakulty rybářství a ochrany vod JU s kolegy z Karlovy univerzity v Praze a s tureckými kolegy se nám podařilo aplikovat metodu umělé inkubace račích vajíček. Cílem tohoto výzkumu bylo omezit přenos račího moru z nakažených samic na potomstvo. V Turecku je lov raků, a to konkrétně raka bahenního, velmi významnou součástí komerční akvakultury. Ti jsou určeni především na export a představují významný zdroj příjmů. Tento export rostl až do poloviny 80. let 20. století, kdy náhodné zavlečení račího moru způsobilo dramatické poklesy račích populací. Přestože se hustota raků v některých tureckých jezerech obnovila na úroveň, kdy je rybolov ekonomicky výhodný, přetrvávající chronické infekce račím morem zabraňují úplnému zotavení tamních populací. Proto zde byly do rozvoje alternativních způsobů chovu raků v uzavřených akvakulturních systémech investovány nemalé finanční prostředky.
Většímu rozvoji těchto chovů však brání značná úmrtnost jak generačních jedinců odlovených z volné přírody, tak jejich mláďat. Ta je vyvolána rozvojem symptomů výše zmiňovaného račího moru. Právě tento problém jsme se pokusili vyřešit. Dokázali jsme, že již pouhá umělá inkubace oddělených vajíček od samic na průtočném systému s moruprostou vodou, potažmo v kombinaci s dezinfekcí vajíček ve formaldehydu či kyselině peroctové, omezuje přenos infekce z matky na potomstvo.
Využití této metody má výrazný potenciál v komerčních chovech raků v prostředí potenciálně ohroženým rizikem přenosu račího moru – skrze nakažené generační raky, popř. infikovanou vodou. Jedná se o další konkrétní úspěch vědců z FROV JU v ochraně původních druhů raků a zmírnění negativních důsledků šíření nepůvodních druhů raků a račího moru.
Podrobné informace jsou dostupné v původním článku: Kozák, P., Erol, K.G., Uzunmehemtoglu, O.Y., Tangerman, M., Mojžišová, M., Özkök, R., Kouba, A., Cinar, S., Petrusek, A., 2023. Short-term artificial incubation before hatching limits vertical transmission of Aphanomyces astaci from chronically infected females of a host species susceptible to crayfish plague. Aquaculture 569: 739373. https://doi.org/10.1016/j.aquaculture.2023.739373
Napsal: prof. Pavel Kozák