Složení a funkce polynenasycených mastných kyselin (LC-PUFA) v rybím spermatu

Nově publikovaná přehledová studie se zabývá klíčovou úlohou polynenasycených mastných kyselin (LC-PUFA), jako je kyselina arachidonová (ARA), eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA), v rybím spermatu. Tyto mastné kyseliny nejsou pouhými stavebními složkami, ale výrazně ovlivňují biomechaniku a fyziologii spermatu, včetně motility, chemotaxe a efektivity oplodnění.
Studie zkoumá, jak se profil LC-PUFA v rybím spermatu formuje prostřednictvím evolučních procesů, výživy a biomechanických nároků. Zdůrazňuje jedinečný význam DHA kyseliny pro zlepšení funkčnosti spermatu díky vysoké tekutosti membrán, fuzogenním vlastnostem a odolnosti vůči biomechanickému stresu. Kromě toho byla odhalena role eikosanoidů odvozených z kyselin ARA a EPA při zánětu spermií a chemotaxi, což naznačuje složitou rovnováhu mezi evoluční adaptací a vlivy prostředí.
Závěry poukazují na nutnost pečlivě zvažovat složení výživy v akvakultuře, a to zejména v případě generačních ryb tak, aby se minimalizovaly nechtěné dopady na kvalitu spermatu a životaschopnost budoucích generací.
Podrobné informace lze nalézt v původním přehledovém článku: Rahi Roy, D., Roy, K., Panserata, S., Stejskal, V., Mráz, J., Turchini, G.M., 2024. Long chain polyunsaturated fatty acid (LC-PUFA) composition of fish sperm: nexus of dietary, evolutionary, and biomechanical drivers. Progress in Lipid Research 96, 101305. https://doi.org/10.1016/j.plipres.2024.101305
Tato přehledová studie je výsledkem spolupráce mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Fakultou rybářství a ochrany vod, Université de Pau et des Pays de L'Adour a University of Melbourne, která propojuje výzkum napříč kontinenty s cílem přinést nové poznatky o reprodukci ryb v akvakultuře.
Foto 1: Mikroskopické sledování motility spermií ryb.
Foto 2: Odběr spermatu u karase obecného (Carrasius carrasius).