Unikátní embryonální vývoj střeva u jeseterů: Trávení začíná ještě před prvním příjmem potravy

Jeseteři jsou jedni z nejstarších žijících ryb, které se od ostatních obratlovců odlišují jedinečným způsobem embryonálního vývoje střeva. Zatímco u většiny obratlovců žloutek vajíčka/jikry slouží jako zdroj výživy buď intracelulárně (uvnitř buněk endodermu), nebo extracelulárně přes žloutkový váček, jeseteři používají jinou strategii.
Během vývoje embrya vznikají ve vegetativní hemisféře jikry specializované žloutkové buňky, jejichž jedinou funkcí je zajistit endogenní výživu embrya. Tyto buňky jsou postupně obklopeny vyvíjejícím se střevem, které je začíná trávit ještě před tím, než embryo přijme potravu z vnějšího prostředí. Tato jedinečná schopnost trávit vlastní zdroj výživy přímo uvnitř trávicího traktu již během embryonálního vývoje představuje unikátní adaptaci mezi obratlovci.
Primordiální gonocyty (PGCs), prekurzory zárodečných buněk, se však rovněž tvoří z těchto žloutkových buněk. Co je odlišuje od ostatních žloutkových buněk je přítomnost zárodečné plazmy, která PGC specifikuje a určuje jejich budoucí funkci. Po svém vzniku v oblasti vegetativního pólu jikry se PGC musí přesunout z oblasti určené ke trávení do zárodečné lišty, kde se podílejí na vývoji reprodukčního systému. Tato kombinace raného trávení endogenní výživy a současné migrace specifikovaných zárodečných buněk ukazuje na jedinečnost vývojových procesů u jeseterů a jejich unikátní odlišnost od ostatních obratlovců.
Tento objev zdůrazňuje jedinečné přizpůsobení jeseterů, které jim umožňuje optimalizovat výživu a vývoj reprodukčních buněk v embryonálním stadiu. Ukazuje, jak odlišné evoluční strategie přispívají k přežití těchto starobylých rybích druhů. Jeseteři tak nejen potvrzují svou výjimečnost mezi rybami, ale přinášejí i nové poznatky o rozmanitosti vývojových procesů mezi obratlovci.
Podrobné informace lze nalézt v původním vědeckém článku: Shah, M.A., Xie, X., Rodina, M., Štundl, J., Braasch, I., Šindelka, R., Rzepkowska, M., Saito, T., Pšenička, M., 2024. Sturgeon gut development: a unique yolk utilization strategy among vertebrates. Frontiers in Cell and Developmental Biology 12: 1358702. https://doi.org/10.3389/fcell.2024.1358702
Autor: doc. Martin Pšenička
Obr. 1: Larva jesetera malého: Exkrece stráveného žloutku před prvním příjmem potravy
Obr. 2: Porovnání vývoje střeva mezi rybami (bichir – bichir, sturgeon – jeseter, gar – kostlín a zebrafish – danio). Žlutou barvou je znázorněn žloutek a zelenou barvou trávicí trubice.