Ústav komplexních systémů

Laboratoř experimentálních komplexních systémů

Laboratoř se zabývá základním a aplikovaným výzkumem komplexních systémů především v oblasti přírodních systémů. Základním směrem výzkumu je analýza chování přírodních systémů založená na automatickém zpracování dat z řízených experimentů. Laboratoř je funkčně propojena s ostatními laboratořemi Ústavu komplexních systémů, pro které zajišťuje analýzu dat a softwarové nástroje pro jejich vyhodnocování.

Klíčové aktivity:

  • řízený experiment
  • základní výzkum v oblasti světelné mikroskopie
  • filtrace experimentálních dat
  • strojové zpracování obrazu
  • analýza mnohorozměrných dat
  • matematické modelování procesů

Projekty: Automatické rozpoznávání chování buněčné kultury: Vyhodnocování stavu a vývoje buněčných kultur patři k běžně používaným metodám v oblasti bio-kompatibility materiálů či personalizované medicíny. Veškeré vyhodnocování chování probíhá ručně vyškolenými specialisty. Objemy dat, které je nutné vyhodnotit jsou obrovské a proto je prováděno pouze základní vyhodnocení mikroskopických experimentů. Množství informace o stavu buněčné kultury obsažené v experimentech je však mnohonásobně vyšší než jaké je člověk schopen analyzovat. Základním cílem projektu je proto vytvoření automatických metod pro detekování objektů v obrázcích z časo-sběrné mikroskopie a klasifikace chování těchto objektů. Výsledkem projektu by měla být automatizovaná metoda pro hodnocení stavu buněčných kultur v uživatelem definovaných podmínkách.

Výzkum zobrazování mikroskopu: projekt je zaměřen na základní výzkum zobrazovacích technik světelné mikroskopie a to především Point spread function (PSF). Objekty zobrazované světelným mikroskopem jsou zatíženy zkreslením, které znesnadňuje využití automatických metod pro analýzu mikroskopických obrazů. Výzkum se zabývá přesným definováním pojmů jako rozlišitelnost, odlišitelnost, zaostření a možností využití PSF pro další analýzu mikroskopických dat.

 

Témata PhD. projektů

Lidé a kontakty

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany Tel.+420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. +420 387 774 601 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1